Sayfalar

Yay Burcunda Diyet, Beslenme ve Saglık / Yeni Ay

02 Aralık 2013 saat 08:31’den 04 Aralık  2013 saat 08:49’a kadar Ay Yay Burcunda olacak;
(03 Aralık 2013 saat 02:22’de Yeni Ay gerçekleşecek.)
Önümüzdeki iki hafta boyunca Ay büyüyecek!
Sabah 08:31’den itibaren Yay Burcunun etkilerini almaya başlıyoruz ve bununla birlikte beslenmemizde proteinler ve vitaminler önem kazanmaya başlıyor.
Gece yarısından sonra ise büyüyen faza geçiyoruz. Bu saatlerden itibaren bedenimiz vitamin ve proteinleri iki kat tüketiyormuşuz gibi algılayacak. Vitamin ve protein eksiği olanlar bu avantajı en güzel şekilde değerlendirmeli.
Çocuklarınıza yay günleri boyunca protein ve vitamin açısından zengin gıdalar hazırlamanız önemli. Hamileyseniz, zayıf bir bünyeye sahipseniz ya da spor yapıyorsanız sizler için de aynı durum geçerli.
Yay günleri cildinize ve saçlarınıza da iki kat destek verecektir. Bu nedenle bakımların yanında beslenmenize de vitamin ve proteinleri dahil etmeniz çok faydalı olacaktır.

Tüm bu sebeplerle Yeni Ay’dan itibaren iki haftalık dahili bir maya kürü uygulamanızı öneririm. Maya hakkında ve kullanım şekliyle ilgili detayları burada bulabilirsiniz.
Bu tür gıdalar içerisinde alerjiye neden olanlar varsa (yumurta alerjisi gibi)bunlardan uzak durmanızı ya da her zamankinden daha az tüketmenizi öneriyorum. Çünkü bu iki kat etki alerjiye neden olabilir.
Hassas bölgemiz üst baldırlarımızda olacak. Varis hastaları da bu günlerde daha fazla ağrı hissedebilir. Bu nedenle bu bölgeyi yoracak ve ağrıya sebep olacak aktivitelerden kaçının. Tedavi için uygulayacağınız her şey bu günlerde daha fazla etki edecektir. Rahatlatıcı masajlar da uygulayabilirsiniz. Varisin bitkisel tedavisine buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.
Selülit probleminiz varsa bu günden itibaren bakımlara başlayabilirsiniz. Yaklaşık on gün kadar etkili bir dönem.
Ameliyatlar açısından, özellikle baldır ve varisle ilgili ameliyatlar için uygun bir dönem değil. Mümkünse iki hafta boyunca tüm ameliyatlardan uzak durun. Çünkü büyüyen ay fazı yaraların kapanmasını geciktireceği gibi enfeksiyon ya da kanama riskini arttıracağından iyileşme süreci zorlu geçebilir.
Bu gece yarısından sonra  Ay büyüme dönemine giriyor. Önümüzdeki iki hafta boyunca bedenimiz yediklerimizi iki kat algılayıp depolama için kullanacak. Dolayısıyla bedenimiz daha kolay genişleyecek!
Saç ve cilt sağlığımız için gerekli besinler de bu iki hafta boyunca iki kat etki edecek ve depolanacak.
Sadece dışarıdan yapılan bakımlar her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Protein, vitamin, mineral gibi besinlerin eksikliği söz konusu ise yapacağınız bakımlardan en düşük seviyede sonuç alırsınız. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu yine ay takvimi doğrultusunda uygun besinleri uygun günlerde alarak ekstra fayda sağlamak; saçlarımızı ve cildimizi içeriden de beslemektir.
2-3-4 aralık tarihleri detoks için en etkili günlerdir.
Varis veya selülitlerle ilgili şikayetiniz varsa 2 Aralık itibariyle tedaviye başlamanızı öneririm.

6 yorum:

 1. detoks hakkında bilgi verir misiniz ne gibi kürler yapabiliriz

  YanıtlaSil
 2. en basit şekliyle oruç tutabilir ya da sadece su, meyve/sebze suları gibi sıvı gıdalarla geçirebilirsiniz dotoks günlerini. hayvansal gıdalar ve taneli gıdalar almayın. detoks çayları da tüketebilirsiniz. tamamladıktan sonar yavaş yavaş normal beslenmenize dönebilirsiniz. bunu birden yapmamanız çok önemli. oruç tutmayı tercih ederseniz yine aynı şekilde iftarı hafif yapmanız gerekir.
  daha profesyonel bir program uygulamak isterseniz diyetisyenlerin sitelerinden destek alabilirsiniz. şifa olması dileğiyle:)

  YanıtlaSil
 3. Kozmik bakım
  Uzun zamandır telefonumdaki sorun nedeniyle mesaj atamıyordum. Yazdığım mesajlar gitmeyince ben de "deneme" diye attım. O mesaj gidince esas mesajımı yazıyorum :)

  Şimdi protein ve vitamin günü bugün itibariyle bitiyor. Fakat maya kürü için 2 haftalık demişsin. Protein günü bitmesine rağmen kür olduğu için 2 hafta kullanmamız gerekiyor diye anladım. Doğru anlamış mıyım?

  Ayrıca maya ile ilgili yazını tekrar okudum. Çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 4. merhaba fullmoon:)
  bu ara blogta da bir problem var. bazı yorumları göremiyorum, bazen yazdığım cevapları bile göremiyorum.
  öncelikle mayada sadece vitamin ve protein yok. adını duymadığımız birçok farklı madde de içeriyor. bu nedenle protein günleri dışında da etkili olduğu günler var fakat bu iki haftayı kıymetli yapan asıl durum büyüyen ay fazı olması ve tükettiklerimizi iki kat değerli hale getirmesi. ayrıca bedende depolama dönemi.
  yani hergün bir tane vitamin hapı kullanmaktan çok çok daha faydalı ve etkili. değerlendirmeyi unutmayın:)

  YanıtlaSil
 5. O kadar yazdım yine mesajım gitmedi :(
  Bu maya kürünü her ay yeni aydan sonra büyüyen ay fazında mı içeceğiz?

  YanıtlaSil
 6. evet fullmon, şifa olsun:) mesaj konusunu keşke çözebilsem, bende uzun cevaplar yazdığımda aynı durumla karşılaşıyorum zaman zaman. hiç hoş olmuyor.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.