Aynısafanın Faydaları 2 / Varislere Bitkisel Çözüm

Geçtiğimiz hafta aynısafa bitkisinin çayından ve bu çayın faydalarından bahsetmiştim. Buradan ulaşabilirsiniz. Bu hafta bu mucizeler yaratan bitkinin faydalarından bahsetmeye devam edeceğim.

Bahçelerimizdeki bu güzel çiçeğin merhemi, öz suyu ve tentürü de çok yararlıdır.Bu farklı kullanım biçimlerinin kullanım alanları da birbirinden biraz farklıdır. Özellikle merhemi varis tedavisinde çok etkilidir. Varislere, ayak mantarına, egzamaya, sedef hastalığına, sivilce ve çıbanlara, ameliyat izlerine ve cilt çatlaklarına bitkisel çözüm arıyorsanız bu yazımı dikkatle okuyun lütfen.

Bu hafta aynısafa merheminin nasıl hazırlanacağını tarif etmekle başlamak istiyorum.
İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki (sap, yaprak, çiçek) ile hazırlanır. 500 gr iç yağı veya margarin(tereyağ kullanmanızı öneririm), kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır ve içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, başladıktan sonra karıştırılır ve ateşten çekilir. Üstü kapatılarak, serin bir yerde gece boyunca bekletilir. Ertesi gün hafifçe ısıtılır ve tülbentten geçirilerek süzülür; merhem kaplarına aktarılır. Eğer merhemin biraz daha katı olmasını istiyorsanız biraz vazelin ya da bal mumu karıştırabilirsiniz. Serin bir ortamda saklanmalıdır. Uzun süre dayanmaz.(kalan posası da 4-5 gün üst üste kullanılabilir)
Peki aynısafa merhemini nasıl ve hangi durumlarda kullanabilirsiniz?


Tüm cilt hastalıkları için, her bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cildinizin hızla normale dönecektir.
Kaşıntılı ayak mantarında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. İlaçlardan sonuç alamazsanız inatçı ayak mantarınız için birde aynısafayı deneyin derim. 10 gün içinde iyileştiğini göreceksiniz. Mantar söz konusu olduğunda aynısafanın çayını ve ya tentürünü de kullanmanızı öneririm.
Aslında diğer mantar çeşitleri, sedef, egzema ve kaşıntılı tüm deri hastalıkları için aynı etkiye sahiptir.
Pişik ve isilik için de kullanabilirsiniz.
Arı sokmaları dahil tüm böcek ısırmalarında kullanabilirsiniz. Bu konuda böceğin ısırdığı bölgeye aynısafanın yapraklarını ezip sürmek de çok işe yarayacaktır.

Yaralar, yanıklar, çıbanlar ve ezikler üzerinde yine çok çabuk etki sağlar.Üstelik iltihabı ve bundan kaynaklanan ağrıyı azaltır;enfeksiyonu engelleyerek yara izi bırakmadan iyileşme sağlar.
Sadece kendiliğinden oluşan yaralarda değil; kaza sonucu yaralanmalarda ve ameliyat yaralarında da hızlı etki gösterir. Özellikle ameliyat yaralarının verdiği gerginlik ve rahatsızlık hissini gidermede; izlerini yok etmede çok başarılıdır.
Ağrıyan bölgelerde ağrıyı dindirmek, gerginliği ve sertliği gidermek için kullanabilirsiniz.

Ödem ve bakteri tedavisinde de kullanabilirsiniz.
Hemoroid içinde aynı etkilere sahiptir.
Kan temizleyici, dolaşımı uyarıcı etkilere sahiptir; varis ve varis çıbanlarında şaşırtıcı etkileri vardır.
Hazırladığınız merhemi varisli bacaklara bıçak sırtı kalınlığında sürüp mümkünse keten ile sarın. Sizin için daha kolay olacaksa merhemi keten üzerine sürüp bacaklarınıza sarabilirsiniz. Bu şekilde ne kadar uzun süre kalabilirseniz o kadar iyidir.Her gün uyguladığınızda 4 hafta sonra göreceğiniz sonuç sizi çok şaşırtacaktır. İlk 4-5 günlük uygulama için merhem hazırlarken ortaya çıkan posayı kullanabilirsiniz. Aynı posa 4-5 gün üst üste kullanılabilir. Varisler için de aynısafa çayını ya da tentürünü destek olarak kullanmanız daha iyi olacaktır.
Merhem hazırlamak için bitkinin tazesine ulaşamıyorsanız üzülmeyin, aktarlarda merhemi bulabilirsiniz. Merhemi hazır alacaksanız içeriğine dikkat edin, mümkün olduğunca katkısız olsun. Katkısız olan merhemin kokusu biraz ağırdır ancak etkisi yüksektir.
Tentürünün hazırlanışını ve kullanımını önümüzdeki günlerde anlatacağım. Bitkinin öz suyundan da bahsedeceğim sizlere.
Aynısafanın diğer kullanım biçimleri ve faydalarını anlattığım ilk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ay takvimine göre tedavinin hızlandığı dönemleri güncel olarak takip etmek için Kozmik Bakım facebook ve twitter sayfalarını takip edebilirsiniz.
Şifa olsun:)
Sevgiyle ve sağlıkla kalın !

Etiketler: , , , , , , , ,