EKİM AYI SAÇ KESİM TAKVİMİ (2016)


Birçoğunuzun bildiği gibi Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz.
Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor.

Epilasyonda olduğu gibi saç kesiminde de böyle bir takvim çok işimize

yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, sizin için doğru olan saç kesimine kolayca karar verebileceksiniz.

Ekim Ayı Yay Günleri

05 Ekim 2016 11:26’dan 07 Ekim 2016 23:39’a kadar yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Ancak saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır.

Biliyorsunuz bir süredir Yay burcunu küçülen ay fazında yaşadığımızdan uzamaya etkisi bir miktar zayıflamıştı. Zayıflayan bu etki artık güçlü.

Ekim Ayı Koç Günleri

14 Ekim 2016 18:08’den 15 Ekim 2016 18:08’e kadar (sadece 1 gün!) yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Şimdilik büyüyen ay fazında gerçekleştiği için küçük bir miktar da uzamaya destek verir. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir.

Ekim Ayı Aslan Günleri

22 Ekim 2016 22:34’ten 25 Ekim 2016 06:16’ya kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. (İmkanınız varsa 23 Ekim daha da güzel sonuç almanıza yardımcı olur.)Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç kez üst üste aslan günlerinde kesim önerilir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Ekim Ayı Başak Günleri

25 Ekim 2016 06:16’dan 27 Ekim 2016 16:50’ye kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başakta iken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fönde ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.***

Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor.

Ay takvimine uygun saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimleri ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz :)

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Sevgiyle ve güzel kalalım!
Google Plus Paylaşımı

55 yorum:

 1. boğa burcuyum yaklaşık bir yıl saçlarım çok dökülüyor diye üst üste kestim ama dökülmelerim hala cok fazla. Ne zaman kesim yapmam doğru olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslan burcu kesimlerine başlamanızı öneririm sevgili nur.
   karanfil ve polen kürlerini de incelemenizi öneririm.
   şifa diliyorum :)

   Sil
 2. kozmikcim nereye yazacağımı bilemedim. ben aslan günleri saç kesim takvini uyguluyorum da şöyle bi sıkıntım var. uzun yıllardır geçmeyen saç derimde aşırı kepeklenme var. saç derim banyodan cıktığımda bile hemen pul pul kabuk gibi dökülüyor ve omuzlarım hep kepek. nasıl bi sıkıntı olduğunu anlatamam valla insanlar farkedicek diye çok utanıyorum. demem o ki aslan saç kesim günlerinin yanında hangi bakımı uygulamalıyım. maya işe yararmı mesela.bulundugum yerde orjinal arı poleni bulamıyorum. veya baska birşey önerirmisin. birde tibete baslama gününe daha çok varmı? teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili mavi yeşil,
   tibete başlayabileceğiniz gün 8 ekim öncelikle.
   kepek için lavanta çayıyla durulamayı deneyebilirsiniz. saç bakım menüsünde var biliyorsunuz. ayrıca karbonatla zeytinyağını karıştırıp maske olarak uygulayabilirsiniz aslan ve koç günlerinde. sizin için uygulanabilirse no poo yöntemi de diğer bir seçenek olabilir.
   şifa diliyorum :)

   Sil
 3. benim saçlarim seboroitdermotit denen rahatsızlıktan ne onerirsin acaba birde saç kesim tarihinde saçlarımi asker saçı gibi kisacicik kestirsem ve bakım yaparak yeniden buyutsrm olur mu çok acil cevaplarını dört gözle bekliyorum inşaallah��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili mustafa,
   her ay aslan günlerinde saç kesimi yapın mutlaka, iyileşme sonunda da saç kesimlerinizi bu günlere ayarlayın. ayrıca şimdi vereceğim linkte sayfa sonuna eski bir yorumu ekledim sizin için. mutlaka uygulayın.
   şifa olmasını diliyorum.
   https://kozmikbakim.blogspot.com/2014/12/no-poo-yontemi-sampuansz-sac-ykama.html?showComment=1475707789152#c1822174209017587243

   Sil
 4. Merhaba sevgili kozmik şimdiden sorayım sonra kaçıyor kestikten sonra görüyorum en etkili aslan günü hangi gün bu günler içerisinde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili tugba,
   23 ekimi öneririm.
   şifa olsun :)

   Sil
 5. Aslan günlerinde cok az kessek bile sonuç alabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette sevgili ahu, fakat az da olsa saçın her yerinden almanızı öneririm. bu sonucu çok etkiliyor.
   şifa olsun :)

   Sil
 6. Merhaba, sizi yeni buldum 2 sorum olacak. 1- Epilasyon icin tek gunu tercih edersem hangi gun daha guclu etki edecektir? 2- Ayda 1 kez cilt bakimi yaptiriyorum profesyonel olarak, bunun icin hangi gunu tercih etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldiniz sevgili Hanife :)
   dilediğiniz günü seçebilirsiniz, hatta mümkün olduğunca her ikisini de kullanmaya çalışın sürprizlere karşı.
   cilt bakımı için oğlak günlerini tercih edin, en önemli günümüz cildimizi yöneten oğlak.
   şifa olsun :)

   Sil
 7. 23 ekim günü kesim yapicam bir sonraki kesimi daha iyi olmasi açısından bir ay sonra yani kasimdaki kesim gününde mi yapmam gerekiyor yoksa 1 sene sonra yine bu burçta mi??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasım aslan günlerinde sevgili pamuk prenses.
   şifa olsun :)

   Sil
 8. Işe yarıyor mu gerçekten?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette. aslında geri dönüşlerle ilgili bir sayfamız var, "sizden haberler". fakat teknik bir sorun oluştu zannediyorum, görünmüyor. çözüm bulacağım buna en kısa zamanda. o zaman kadar yorumlar arasında gezinebilirsiniz. daha çok epilasyon takvimlerinin yorumlarına bakabilirsiniz.
   size de şifa olmasını diliyorum :)

   Sil
 9. Sevgili Kozmik bakım;3.aslan günümüz olan eylül ayı kesimimiz,hem kızlarımda (10 ve 6 yaşındalar)hem bende önceki mucizevi etkilerini göstermedi.Hatta bu durumu büyük kızım farketti önce.
  Sanki telleri kalınlaşmış parlak ve gürmüş gibi görünmeye başlayan saçlarımız tam tersine incelmiş ve basık duruyor.Daha önce de yazmıştım,bu güzel gidişatın bozulmasını istemiyorum diye.Çok üzgünüm.
  Ne önerirsiniz?Acaba ay aslan burcunda küçülüyor diye mi böyle oldu?Eğer olabilirse,ne zaman büyümeye başlayacak?
  Şimdiden teşekkürler,sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili yeliz,
   önceki iki kesiminiz de küçülen fazdaydı, bununla ilgili olamaz. sularınızda farklılık olabilir belki. ben sudaki değişimi hemen fark ederim bu anlamda. tabi sadece bir olasılık bu. aslan burcunda kesimlere devam edebilirsiniz bana kalırsa.
   sevgiler <3

   Sil
 10. Sayfa ve bu bilgileri yeni keşfettim kendime uygun olan şifayı anlamadım açıkçası ikiyıldır çok fazla saçlar dökülüyor yardımcı olur musunuz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldiniz sevgili Zeynep,
   kullandıkça daha iyi anlayacaksınız. fakat başlangıç olarak takvimdeki aslan burcu günlerini kesim için kullanmanızı önerebilirim. özellikle 23 ekim.
   şifa olmasını diliyorum <3

   Sil
 11. Merhaba kozmik bakım ben nerdeyse 1 senedir sac dökülmem oldugu için aslan günlerin de kesim yapiyordum 6 kez filan yaptım. Yaklaşık 3 aydır da kesim yapmıyorum çünkü saçlarım hem hiç uzanıyor hem surekli kırık surekli yipranik saçlarımı 2 3 ay kesmesem inanılmaz sertleşiyor. Uzatmak istiyorum ama hal böyleyken 2 ayda bi kestirince hiç uzama saglayamiyorum 2 cm zor uzuyor uzayanida 2 cm kestiriyorum. Saçlarım hem uzanıyor hem dökülüyor hem kırılıyor. Aslan günlerinin bende bir işe yaradığını düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili Büşra,
   öncelikle uzayanın tamamını kesmenize gerek yok. bu yüzden yarım cm bile yeterli diye hemen her soruda vurgu yapıyorum.
   ikincisi: saçınızı yıpratan ne? sık sık işlem görmesi mi, yetersiz beslenmeden kaynaklanan vitamin ve mineral gibi(özellikle demir,çinko)madelerin eksikliği mi ya da yoğun stres mi? sorunun kaynağını bulun ve bunu çözmek için bir şeyler uygulayın. ciddi bir sorun devam ederken kesim çözüm üretmekte yetersiz kalıyordur.
   şifa diliyorum.

   Sil
 12. Merhaba sevgili kozmik ben nisan da yay gununde saçımi kesmistim size sormuştum.o zaman ay kuculuyordu sanırım aslanı onermistinz :) bende aslan a geçtim ve 5 ay da aslan gününde saçımi kestim . Gerckten aslaninda çok uzatmaya etkisi oldu :)) . Ama bu ay yay burcunun buyuyen dönemde görünce bugün kestim saçlarımın cok uzamasini istiyorum . hiç ara vermeden kesmem de sıkıntı olur mu ? Direk aslandan yay a geçtim bir ay bile beklemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili tugba,
   şifa olsun öncelikle :) hayır ara vermek gerekmez geçişler sırasında. ekim ve kasın yay burcunda kesim yapıp bırakabilir, büyüyen aslana geçtiğimiz de aslandan devam edebilirsiniz. çünkü bu iki ayın ardından yay burcu küçülen fazda devam edecek.
   şifa olsun <3

   Sil
 13. Ya yazdım ama hata verdi. Ben de aslan burcuyum ve saÇimı bugün kestirecektim iyi ki kestirmemisim😄 benm de saçımda kepeklenme oluyor diplerde ve cok cansiz çok zayıf saçlarım ve dökülme de oluyor napmam gerekiyor. Her aymi kestirmem lazim yoksa 23 ekimde kestirmem yeterli mu lütfen bilgilendirin😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili emira,
   iki yorum üstte biraz önce sevgili Büşra için yazdığım yanıta bir bakın önce. sizin için de geçerli. sonra uygun bir kür ya da yöntem deneyebilirsiniz. kesim, karanfil kürü, polen maskesi gibi...
   kesimleri sık yaparsanız her seferinde daha iyiye gider saçın durumu. şart olmasa da bizler hemen her ay kesiyoruz diyebilirim.
   şifa olsun :)

   Sil
 14. Merhaba kozmik bakım bu ay ilk defa Aslan gününde saçlarımı kestirdim. Yazınızda fayda sağlamak icin 3 kere Aslan gününde kestirmek gerek demişsiniz. Peki bunu 3 ay boyunca üst üste mi yapmamiz gerekiyor? Şimdiden teskkur ederim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili hülya,
   her ay bir kez olmak üzere üç kez. tabi siz bunu devam ettirebilirsiniz de ileriki aylarda.
   size de şifa olmasını dilerim..

   Sil
 15. Merhaba Kozmik bakım, bilgiler için tşkler. Mutlaka uygulayacağım :))

  YanıtlaSil
 16. iyi günler benim saç dökülme kepek yıpranma gibi sorunum yokta saç beyazlaması var hangi tarihte kesim yapayım ilginize teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyi günler ramazan bey,
   bu konuda aslan günlerini takip etmenizi öneririm. bu ay 23 ekimde kesim yapın. önümüzdeki aydan itibaren biraz daha titiz bir çalışma yapacağım. muhtemelen siz şeklen fark etmeyeceksiniz fakat takip ettiğiniz bölümü okumadan kesim yapmayın.
   şifa olmasını diliyorum.

   Sil
 17. Merhaba kozmik bakım saçlarımda dökülme var ve 2ay koç günlerinde kesim yaptım ekim ayindaki kesim geçtikten sonra aslan günlerinde ki kesime devam etsem sorun olur mu acaba 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette sevgili biricik, şifa olsun :) <3

   Sil
 18. Merhaba,öncelikle böyle bi sayfa hazırladığınız için teşekkürler..3 aydır aslan günlerinde kesim yapıyorum faydasını görmeye başladım çok mutluyum:)) sorum şu,regl günlerimde kesmemde bi sakınca olur mu?bu ay bu şekilde denk geliyo:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili sumeyye,
   ben teşekkür ederim <3 güzel sonuçlar almanız da beni çok mutlu etti :) bu konu biraz belirsiz, herkeste farklı sonuçlar veriyor. bu nedenle biz mümkün olduğunca tedbirli davranıyoruz. dilerseniz deneyerek de karar verebilirsiniz. size bırakıyorum.
   daha da güzel sonuçlarınızı duymayı diliyorum <3

   Sil
 19. Merhaba ben yengeç burcuyum saçlarım çok dökülüyor hangi günleri takip etmeliyim?

  YanıtlaSil
 20. Sevgili kozmik ben sac kesimini aslan gununde yapmistim ancak buay regl donemime denk gelecek diye acil olarak bugun sacimi kestirdim. Yillardir uzattigim saclarim kuafor faciasiyla kisacik kaldilar. Bugunun uzamaya da pek etkisi yok diye cok mutsuzum. Asıl sorumsa birdahaki ay tekrar aslan burcuna donsem problem olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun sevgili Sümeyye.
   dilerseniz kasım ayında bir yay burcu kesimi yapın ve biraz uzamasını bekleyin. kasımdan sonra aslan burcundan devam edin. bunu yapmaya ihtiyaç duymazsanız dediğiniz gibi direkt aslan burcuna da devam edebilirsiniz.
   şifa olsun.

   Sil
 21. Sevgili kozmik bakim bu degerli bilgileri bizimle paylastiginiz icin tesekkurler.
  Epilasyon gunlerini uyguluyorum ve artik tuy puroblemim cok cok azaldi.
  Ay takvimini saclarim icin de uygulamak istiyorum.saclarim boya ve orialden cok yiprandi.hizli uzayan ve saglikli saclar icin aslan gunlerinde mi yay gunlerinde mi kestirmeliyim.
  Bir de adetliyken sac kesilir mi?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba kozmik nasılsın? :) Yaklaşık 4 aydır yakından takipçinim. Saçlarım sağlık sorunlarımdan ötürü cansız ve azdı. Dökülme problemimle baş edemiyordum. Saçlarımı aslan burcunda kesmeye başladım ve saçlarımda gözle görülür biçimde değişme oldu. Dökülme azaldı, saçlarım arttı ve beni görenler saçlarımın uzadığını söylüyor. Her gün sana dua ediyorum işin rast gitsin diye. Çok teşekkür ederim iyiki iyiki varsın. Aslanda küçülme bitene kadar koç burcuna ya da hızlı uzaması için yay burcuna gecmeli miyim? Ne tavsiye edersin?
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili phobos :)
   çok teşekkür ederim, çok naziksiniz <3 aldığınız bu güzel sonuçlar ve bunu bizimle paylaşmanız beni çok mutlu etti, daha da iyilerini diliyorum <3
   uzama için kasım ayındaki yay günlerini değerlendirebilirsiniz. sonra ara verebilir ya da koç burcunda devam edebilirsiniz tabi.
   şifa olsun yeniden :)

   Sil
 23. Merhabalar :) ben Aslan günlerini takip etmek istiyorum ama uzun bir suredir regl donemime denk geliyor. Sizce ne yapmalı mıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba :)
   dilerseniz deneyin ve sonuçlara göre devam edin. çünkü herkeste farklı etkileri oluyor. bazıları hiç fark hissetmezken bazıları kötü sonuçlardan bahsediyor.
   döngü değişene kadar risk almak da bir seçenek.
   kararı siz verin <3

   Sil
 24. Bende aslan gunlerinde kestirmeyi düşünüyorum ama her ay kestirmek yerine 2 ayda bir kestirsem ayni sonucu alir miyim

  YanıtlaSil
 25. Bir sorum daha var aslan gunlerinin uzamaya etkisi yay la ayni mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Hümeyra,
   saçtaki sorun ne kadar ciddiyse o kadar sık kesim yapmak gerekir bir an önce sonuç almak için. sizde durum böyle değilse elbette her ay yapmasanız da olur.
   şu an aslan burcu yay burcu kadar uzama sağlamıyor. fakat birkaç ay sonra durum değişecek.
   şifa olsun.

   Sil
 26. Merhabalar, 18 aylık bir kızım var saçları açık sarı, az,kısa ve güçsüz. Aslan günlerinde kesim yapmayı önerir misiniz? Yazınızda 10 gün sonraki Yay Burcundan bahsetmişsiniz biraz açıklar mısınız? Karanfil kürü için yaşı küçük mü? Karanfil kürü saç rengini değiştirir mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili gülden,
   karanfil kürü için yaşı küçük değil fakat bu yaşlar için uygulama şeklini biraz değiştiriyoruz. aynı ölçü suya yarım ölçü karanfil ilave edip elimizle saç derisine nazikçe uyguluyoruz. bu şekilde uygulandığında saç rengini de etkilemez.
   çocuklarda aslan günlerini takip ediyoruz sadece.
   şifa olsun :)

   Sil
 27. Merhaba kozmik saçlarım çok dökülüyor yengec burcuyum. Ne zaman kestirsen faydasını görürüm?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili Betül,
   aslan ya da koç günlerini takip edebilirsiniz. kasım takvimini hazırlamadım henüz, bu ay üzerinde biraz daha çalışmak istiyorum. hazır olduktan sonra inceleyip, kararınızı verebilirsiniz.
   ben şifayı şimdiden diliyorum :)

   Sil
 28. Merhaba kozmik. yeni ayda saç kestirmenin etkisi nedir? Saç için iyi diye biliyorum kıvırcık ve gür bir saçım var. Bu ikinci mesaj olduysa kusura bakmayın ama ilk mesajım gitmedi sanırım. :) Şuan akrep ve yeni ay saçımı biraz kestirmek istiyorum etkisini merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili ayça,
   yanıtlamıştım gibi hatırlıyorum fakat aksi ihtimale karşı yeniden yazayım. yeni ay günleri saç kesmekten kaçınıyoruz. çünkü atalarımız bu tarihlerde saç kesilmesinin saçı erken beyazlattığını deneyimlemişler.
   sevgiler.

   Sil
 29. Merhabalar bende sayfaniza yeni rastladim saçlarım çok seyrek ve gürleşmesini istiyorum kasım ayında mı baslamaliyim ne yapmaliyim bilemedim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, hoş geldiniz :)
   takvimler üzerinden gidin ilk olarak. kesim takvimini kullanın mutlaka. bir de kasım ay takvimine giriş yapın ve hangi burçta isek onun detaylarına tıklayın. oradan sizi yönlendiren yazıma ulaşacaksınız.
   ayrıca saç bakımı > saç dökülmesi menüsünü inceleyin.
   siz biraz dolaşın bu alanlarda, sonra sorunuz olursa bakarız yeniden. bu şekilde daha kolay olur.
   sevgiler <3

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.