MAYIS AYI SAÇ KESİM TAKVİMİ (2016)

Birçoğunuzun bildiği gibi Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor.

Epilasyonda olduğu gibi saç kesiminde de böyle bir takvim çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, sizin için doğru olan saç kesimine kolayca karar verebileceksiniz.

Mayıs Ayı Koç Günleri
03 Mayıs 2016 20:04’ten 05 Mayıs 2016 20:10’a kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Şimdilik büyüyen ay fazında gerçekleştiği için küçük bir miktar da uzamaya destek verir. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir.

Mayıs Ayı Aslan Günleri
12 Mayıs 2016 00:31’den 14 Mayıs 2016 08:51’e kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç kez üst üste aslan günlerinde kesim önerilir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız.
Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır! (12 mayıs günü, gündüz saatlerinde kesmek daha da etkili olacaktır.)

Mayıs Ayı Başak Günleri
14 Mayıs 2016 08:51’den 16 Mayıs 2016 20:32’ye kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başakta iken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fönde ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

Mayıs Ayı Yay Günleri
23 Mayıs 2016 08:30’dan 24 Mayıs 2016 08:33’e kadar yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Ancak saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır.

Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur. 
 

***
Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor.

Ay takvimine uygun saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimleri ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz :)

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Sevgiyle ve güzel kalalım!


İlgili konular:

Yüksek Etkili Saç Bakım Kürleri
 
 
Kozmik Bakım
Kozmik Bakım

Sağlıklı yaşam,bakım kürleri,şifalı bitkiler..

48 yorum:

 1. Merhaba Kozmikçiğim
  Blogunuzu tavsiye sayesinde kesfettim ve saç uzatmak için Mayis takviminizi bekledim.
  Sadece birtek sorum olacak.
  Her ay sadece tek bir burcu mu (mesela benim yukselenim aslan) takip etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, hoşgeldiniz :)
   takvimlerin son bölümünde nedenini belirttiğim gibi istediğimiz sonucu görene kadar bir burçta kesim yapmak gerekir. bu ara uzama için en ideal burç aslan. sonraki dönemlerde durum değişecektir. nisan takvimi altında bununla ilgili sorulara verdiğim yanıtları bulabilirsiniz. incelemeniz faydalı olacaktır.
   yapacağınız kesimlerden en iyi şekilde faydalanmanızı dilerim :)

   Sil
 2. Merhaba kozmik bakım, saçlarım çok dökülüyor ve ince telli (yaş 55) bu yüzden kısa saç kullanıyorum, saçlarımın güçlenmesini istiyorum fakat sık bıyamamak için çabuk uzamasını da istemiyorum ne yapmam gerekiyo? Bir de iki ayda bir ay takvimini kullansam etkisi azalır mı? Sevgiler, şimdiden teşekkğrker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar :)
   kesim için koç burcunu tercih ederseniz nispeten yavaş uzar. dökülmeyi durdurmak için karanfil kürünü de öneririm. kısa saçta kullanımı daha da pratik. üstelik mevsimde çok uygun uygulama rahatlığı açısından. oldukça etkilidir. saç bakımı> saç dökülmesi menüsünden ulaşabilirsiniz.
   şifa olsun :)

   Sil
 3. Merhaba kozmik bakım bilgiler icin tesekkurler.ben koc gunlerinde sacimu kesicem cunku aslan gunleri reglime denk geliyor 2 aydir. Koc gunleri gürleşme sağlar mı??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette sevgili irem. karanfil kürü ile destekleyebilirsiniz de.
   şifa olsun :)

   Sil
 4. kirpikleri de kesmenin bir faydası olur mu uzaması adına?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deneyen arkadaşlarımız olduğunu söylüyorlar sevgili Sümeyye. ancak şahsi bir deneyimim yok.
   sevgiler..

   Sil
 5. Kozmikcim Aslan gününde saç kesimi yaptım üç ay,fakat gecen ay regli dönemime denk geldi,kesim yapamadım, bu Ay koç gününde kesim yapsam ve eger denk gelmezse Aslan gününde de kesim yapmamda sakınca varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili fatmanur,
   öncesi kesimlerinizin etkisi devam ediyorken farklı bir burçta kesim yapmanızı önermem. bu çakışma çok uzun sürmez, bu süreçte kesim yapmayın, sonra devam edin.
   sevgiler :)

   Sil
 6. Merhaba mayis ayinda aslan burcunda iki defa kesim yapsak olurmu yoksa sadece 1 defami yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili Büşra,
   aslan günlerinde sadece bir kez kesmeniz yeterli. ikincisinin esktra bir faydası olmayacaktır.
   şifa olsun..

   Sil
 7. Mayıs ayı burcu başak aslan olanlar mi sadece kesiyor yoksa herkes istediği zaman kesebilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burcunuz ne olursa olsun ihtiyacınıza uygun olan bir dönemi tercih edebilirsiniz.
   şifa olsun..

   Sil
 8. Merhaba.Kozimikbakim acaba beyaz saci koparmak dogrumudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili prenses,
   saç beyazlamaya başladıktan sonra devamı geliyor maalesef. bu durumda koparma yetersiz ve anlamsız bir çözüm elbette. bunun yerine süreci yavaşlatacak ya da geriye çevirecek uygulamalar daha doğru olur. örneğin, maya, polen, çörek otu yağı ya da zeytin yağı gibi önleyici maskeler uygulayabilirsiniz. ayrıca tibet egzersizleri gibi daha güçlü bir çözüme gidebilirsiniz.
   beyaz saçlarla ilgili konumuzun yorumlarında da güzel bilgiler var, ilginizi çekeceğini düşünüyorum.
   sevgiler :)

   Sil
 9. Adet gününün nasıl bir etkisi oluyor kozmik?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili sema,
   bu konuda kesin bir bilgi yok maalesef. bloğun sağ üst kısmında bir anketimiz var. web sürümünü kullanıyorsanız görmüşsünüzdür. dilerseniz sonuçları inceleyebilirsiniz.
   sevgiler :)

   Sil
 10. Merhaba, ben de 3 kez üst üste aslan günlerinde kesim yaptım devam da edeceğim. Ama hamileyim yani bu kesimlerim hep hamilelik döneminde oldu.hamileyken de etkili olur sanırım değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili dejavu,
   hamilelikle bir baglantisi yok fakat bazi hamileliklerde asiri sac dokulmesi olabiliyor. Boyle bir durumda etkisi olmuyormus gibi hissedilebilir ancak bu yanilticidir ve gecici bir donemdir.
   Sifa olsun, sevgiler :)

   Sil
 11. Merhaba erkek arkadaşım için soruyorum bu tarihlerde yapılan kesinler, sakallarında daha gür çıkmasına yardımcı olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili ....
   evet, koc ve aslan gunleri bu konuda da etkili olur.
   sevgiler..

   Sil
 12. teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 13. Yarın 12 mayıs saçımı boyatıcam ve kestiricem uygundur o zaman:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette:)
   şifa olsun sevgili pamukçuk..

   Sil
 14. sevgili kozmik 12 mayıs 00:31 demişsin ya ben çok karıştırıyorum bu başladı anlamına geliyor yoksa gece mi başlayacak bide gündüz daha etkili demişsin şimdi kesmek istiyorum hemen cevap verirsen minnettar kalırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili mercan,
   dün yani 11 mayıs,gece saat 24.59 dan sonra tarih değişti biliyorsunuz. yani ayın 12 si oldu. 31 dakika sonra da kesim yapılabilir hale geldi. yani yaklaşık 21 saattir kesim yapabiliyoruz :)
   şifa olmasını dilerim <3

   Sil
 15. Merhabalar ben bugün saçımı kestirdim ve bakım yaptım. Yani benim faydalı olması için hep aslan günlerini mi takip etmem gerekiyor. yoksa sizin uygun dediğiniz paylaştığınız her müsait zamanda mı? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Büşra ben her ihtimale karşı yeri geldikçe paylaşıyorum çünkü kimin hangi burcu takip ettiğini bilmiyorum. fakat siz sadece kendi tercih ettiğiniz burcu takip etmelisiniz kesim için.
   aksi halde fayda sağlayamazsınız.
   şifa olsun :)

   Sil
 16. Merhaba kozmikçim sayfanı beğeniyle takip ediyorum ama ilk kez uygulama evresine geçiyorum :) benim 4 ay sonra düğünüm var ve 1 senedir saçlarım hep aynı yerde duruyor kestirdim kaç kere uzadı ama yine aynı yerde durdu. Şimdi ben bugün başladım saçlarımı 1-2 cm kestim. Aklıma takılan şey 12-14 mayıs aralığında her gün mü kesecem 1-2 cm

  YanıtlaSil
 17. kozmikcim ben 3 gün boyunca hergün saç kesimini yapacak mıyım? ve bundan sonra hangi zamanda tekrar edecem bunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili zelal :)
   aynı dönemde 3 kez değil, her aslan burcunda sadece bir kez kesmeniz yeterli. ayrıca çok fazla kesmenize gerek yok, yarım cm bile yeterlidir. önemli olan kesilmesi. polen maskemize de bir göz atmanızı öneririm.
   şifa olsun <3

   Sil
 18. Sevgili kozmik bakım kasim aralik ayından beri takip ettiğim aslsn günlerini bu ay kacirdim maalesef. Siteye bir girdim ki günleri geçmiş. Hazirandan itibaren devam etsem aynı etki devam eder mi? Çok üzüldüm gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette sevgili yeşilkubbe, hiç üzülmeyin <3

   Sil
 19. merhaba bloğunuzu yeni keşfettim ve aya göre saç kesimi yapmak istiyorum fakat benim şöyle bir sorunum var ki; hem saçlarım dökülüyor hem çok fazla kepek var hem de uzasınlar istiyorum:) bu durumda koç-aslan-yay ın üçünde de kesimler yapmalı mıyım yoksa sırasıyla belli bir süre uygulayarak mı devam etmeliyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili sdfcn, hoşgeldiniz :)
   sizin için sadece aslan günlerini kullanmak uygun olur.
   şifa olmasını diliyorum :)

   Sil
 20. merhaba kozmıkcim :) ben aslan günlerinde hemen hemen 3 hafta da bir e denk geldi aslan günlerinde 3 kere sacimi kestirdim bundan sonra agustostaki küçülen ay'ı beklemeyi düsünüyorum.. siz ne öenerirsiniz ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili ebru :)
   sakıncası yok, ağustosta devam edebilirsiniz.
   şifa olsun :)

   Sil
 21. Merhabalar ben yarin 4. Kez yay gününde Kesecegim Uzama vaadettigi için. Ancak bir yorumda bu aralar Uzama icin aslan ideal demişsiniz. Ne yapmalıyım? Yay da devam etsem Uzama devam eder mi? Ve aslana geçiş yapmak istersem bir sorun olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili sevgice,
   memnunsanız devam edin. bu aylarda yay burcu küçülen fazda olduğu için önceki döneme göre uzama hızı biraz zayıflar. dolayısıyla bu dönemde aslan günlerinden de aynı sonucu alabiliriz. üstelik farklı avantajlarıyla birlikte. bu nedenle öneriyorum aslan burcunu. fakat siz memnunsanız devam edin. dilerseniz önümüzdeki birkaç ayı aslan burcu ile de değerlendirebilirsiniz. yay burcu büyüyen fazda etkili bir duruma geldiğinde tekrar değişiklik yaparsınız.
   şifa olsun :)

   Sil
  2. Peki aslan burcuna geçmeye karar verdim. Yay Burcu büyüyen faza geçtiğinde haber verirsiniz değil mi takvimde :)

   Sil
  3. elbette, takvimde yay burcunun açıklama kısmından takip edebilirsiniz.
   sevgiler :)

   Sil
 22. Kozmik bakim iyi,aksamlar ben iki,aydir yay burcunda kesim yapıyorum asil hedefim,uzatma ama tarihi yanlis kaydetmisim eyvah kaciracagim korkusuyla 20.10da sacinin ucundan aldim sonradan kontrol ettigimde yarın sonmus :( simdi napacagim gece tekrar,ucundan alsam etkisi olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili sevda.
   anladığım kadarıyla hata yapmamışsınız. 23 mayıs 2016 08:30 - 24 Mayıs 2016 08:33 arasıydı kesim.
   şifa olsun :)

   Sil
 23. Merhaba sevgili Kozmik Bakım. Saçlarımın sağlıklı güçlü ve hızlı uzaması için anladığım kadarıyla en uygun dönem Büyüyen Aslan günleri. 8 Haziranda ilk kesimi yaparak başlamak istiyorum.Sonra 5 temmuzda ikinci büyüyen aslan günü devam edeceğim. fakat 3. kez üst üste büyüyen aslan günü yakalamayacağım .2 Ağustos küçülen aslan günü değil mi? nasıl bir çözüm önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili eyvah,
   aslan burcu her dönemde etkili bir kesim dönemidir, bu konuda endişeniz olmasın öncelikle. yıl boyu devam edebilirsiniz yani. ağustos ayı aslan günleri yeni ay a gelebilir. belki kısa süre için kesim imkanı bulabilir belki de bulamayız. böyle bir durum da sorun teşkil etmez, eylülden devam ederiz. önemli olan saçınız istediğiniz noktaya gelene kadar mümkün olduğunca sık kesim yapmanız.
   şifa olsun :)

   Sil
 24. Sevgili kozmik bu ay 12 mayısta saç kesimi yaptım. Aslan burcu tüm ihtiyaçları karşılıyor diye. Ancak kesim istediğim güzellikte olmadı nedense. Bir tarafı uzun kaldı falan.kuaför iyi gününde mi değildi neydi. Tekrar kesim yaptıracağım haziranda; hem uzamasını hem dalgalanmasını hamde şeklini korumasını istiyorum. Haziranda hangi gün bunun için uygun olur. Bana ne önerirsin? Yardımını rica ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslan burcu gayet uygun sevgili birisi. fakat kısa bir saç modeli kullanıyorsanız hızlı uzama etkisi nedeniyle şeklini muhafaza etmesi zor olur tabi.
   şifa olsun :)

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.