HAZİRAN AYI SAÇ KESİM TAKVİMİ (2016)


Birçoğunuzun bildiği gibi Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor.

Epilasyonda olduğu gibi saç kesiminde de böyle bir takvim çok işimize

yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, sizin için doğru olan saç kesimine kolayca karar verebileceksiniz.

Haziran Ayı Koç Günleri

31 Mayıs 2016 04:09’dan 02 Haziran 2016 05:46’ya kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Şimdilik büyüyen ay fazında gerçekleştiği için küçük bir miktar da uzamaya destek verir. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir.

Haziran Ayı Aslan Günleri

08 Haziran 2016 09:47’den 10 Haziran 2016 16:45’e kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç kez üst üste aslan günlerinde kesim önerilir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Haziran Ayı Başak Günleri

10 Haziran 2016 16:45’ten 13 Haziran 2016 03:33’e kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başakta iken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fönde ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

Haziran Ayı Yay Günleri

18 Haziran 2016 04:34’ten 19 Haziran 2016 04:54’e kadar yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Ancak saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır.

Biliyorsunuz bir süredir Yay burcunu küçülen ay fazında yaşadığımızdan uzamaya etkisi bir miktar zayıflamıştı. Bu aydan itibaren önümüzdeki altı ay boyunca zayıflayan bu etki güçlenmeye başlıyor yeniden. Bu ay, bu etkiyi net olarak hissedemeyebiliriz fakat bundan sonrası için hissedilir olacaktır.

Haziran Ayı Koç Günleri

27 Haziran 2016 10:07’den 29 Haziran 2016 13:03’e kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Şimdilik büyüyen ay fazında gerçekleştiği için küçük bir miktar da uzamaya destek verir. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir.


Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

***
Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor.

Ay takvimine uygun saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimleri ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz :)

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Sevgiyle ve güzel kalalım!
 
 
Kozmik Bakım
Kozmik Bakım

Sağlıklı yaşam,bakım kürleri,şifalı bitkiler..

56 yorum:

 1. Bir şey sormak istiyorum ben sizin önerilerinizi Mayıs ayı aslan burcunda uyguladım şimdi olumlu etki olması için sürekli aslan burcunu mu takip etmeliyim? Şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, istediğiniz sonuçları alana kadar düzenli olarak aslan burcunda devam edin sevgili Büşra.
   şifa olsun :)

   Sil
  2. peki aslan mı koç mu takip edeceğimi nasıl bileceğim saçımın uzamasını ve kepeklerimin gitmesini istiyorum neye göre belirleniyor

   Sil
  3. her ikisinin de özellikleri takvimde yazıyor sevgili hüzinçe. ihtiyacınıza göre seçim yapabilir ya da sadece aslan günlerini takip edebilirsiniz.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili kozmik bu ay 12 mayısta saç kesimi yaptım. Aslan burcu tüm ihtiyaçları karşılıyor diye. Ancak kesim istediğim güzellikte olmadı nedense. Bir tarafı uzun kaldı falan.kuaför iyi gününde mi değildi neydi. Tekrar kesim yaptıracağım haziranda; hem uzamasını hem dalgalanmasını hamde şeklini korumasını istiyorum. Haziranda hangi gün bunun için uygun olur. Bana ne önerirsin? Yardımını rica ediyorum.en uygun gün nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslan burcu gayet uygun sevgili birisi. fakat kısa bir saç modeli kullanıyorsanız hızlı uzama etkisi nedeniyle şeklini muhafaza etmesi zor olur tabi.
   şifa olsun :)

   Sil
 4. Merhaba saçımı 3ay üst üste Aslan burcu günlerinde uçlarından aldırdım fakat beklediğim gibi bir uzama gerçekleşmedi. Uzun süredir kısa saç kullanıyorum artık hızlı bir şekilde uzatmak istiyorum ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili zynoop,
   dilerseniz yay günlerinde kesime başlayabilirsiniz. artık büyüyen faza geçiyor takvimde de belirttiğim gibi.
   şifa olsun..

   Sil
 5. Bende ilk defa okuyorum yazınızı tavsiye üzerine baktım ama kafam karıştı sac kesimi yapacagım hangi burcun Zaman'ında yaparsam hep o Burcu'mu takıp edeceğim yoksa kendi Burcu'mun Zaman'ında mı yapıp öyle mi takıp edeceğim şimdiden tesekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldiniz sevgili sumeyye :)
   kendi burcunuzu değil takvimden ihtiyacınızı karşılayaca olan burcu dikkate alarak kesim yapmalısınız. istediğiniz sonucu almak biraz zaman alabilir, bu nedenle birkaç kez üst üste yani her ay aynı burçta devam etmenizi öneririm.
   şifa olsun :)

   Sil
  2. Çok teşekkürler :)))

   Sil
 6. Sevgili kozmik bakım bır arkdsm saç ekimi yaptıracak işinden dolayi 25 haziran a gül almak zorunda kalmış uygunmudur snn ay takvimine göre bi baksan diyo😆😆😆 (herkese öyle bi anlatıyorum ki sizden öğrendiklerimi ve olumlu tecrübelerimi)bnde onun için sorayım dedim bn oğlum(daha 11aylik) ve eşim 2 ay dir aslan burcuna göre kesim ve bakım yapıyoruz sonuç süper 1 yıldır da epilasyon takvimini düzenli uyguluyorum öncesinde pek düzenli dikkat etmiyodum ama sonuç gayet süper lazer düşünüyordum böyle giderse gerek kalmiyacak ins

  YanıtlaSil
 7. Tskrler kozmik bakım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok mutlu oldum sevgili hamusss, daha da iyilerini dilerim :)<3
   erteleyebilirse 28 haziran daha iyi olur.
   şifa olmasını dilerim :)

   Sil
 8. Merhaba ; Ben boğa burcu erkeğiyim. Şimdi haziran ayında saç kestirmem doğru olmuyor mu ? Siteyi yeni takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili mr.esr,
   her ay saç kesimi yapabilirsiniz, düşündüğünüz gibi bir kısıtlama söz konusu değil çünkü takvimde gördüğünüz burçlar bizim değil ay'ın burçları. örneğin her ay aslan burcu döneminde saç kesimi yapabilirsiniz.
   şifa olsun..

   Sil
 9. Merhaba kozmik bakim bu ay ki aslan saç kestirme günlerinden erkekler için en uygun gün hangi gün acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili 1r3m,
   takvimdeki aslan günleri boyunca yani 08 Haziran 2016 09:47’den 10 Haziran 2016 16:45’e kadar yapabilirsiniz kesiminizi. erkek ve kadın için değişmez. fakat hepimiz için bugün ve yarın daha iyi görünüyor bana.
   şifa olsun :)

   Sil
 10. Ben 3 keredir aslan gununde kesim yapiyorum ama istedigim sonucu alamadim siz 3 den sonra olur demissiniz tam 4.deydimki adetimin son gunune denk geliyor siz onermiyorsunuz kesim yapmayi acaba neden adet zamanindaa kesim yapamiyoruzz sevgili kozmik bakimcim aydinlatirsanizz cooookk sevinecegim kesim yapsam bi sorun olurmuu cvplarsan cok makbule gecicek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili nur şah ana sayfada bu konuyla ilgili bir anketimiz var, sağ üst kısımda. sonuçlar birbirinden farklı görünüyor. böyle bir durum karşısında kesim yapmamak en iyi olur diye düşünüyorum artık. ben daha önce kendi saç kesimlerimde bu konu üzerinde hiç durmadım fakat artık kuşkuluyum dediğim gibi. aralıktan bu yana her ay ben de aralıksız kesim yapıyorum. bunlardan biri de regl dönemine geldi. dökülmenin azalması dördüncü kesimi buldu. yani ilk dört ay bir değişim hissetmedim. terzi kendi söküğünü dikemez deyip şakaya vurduk bu süre içerisinde hep. fakat belki de arada regl döneminde yaptığım kesimdir bu durumun nedeni. kaldı ki o ay tesadüf müdür emin olamasam da dökülmenin ciddi şekilde arttığını fark ettim.
   dolayısıyla size de gönül rahatlığıyla sakıncası olmadığını ve kesim yapabileceğinizi söyleyemiyorum.
   bu ayı atlayıp önümüzdeki aylarda devam edebilirsiniz.
   şifa diliyorum <3

   Sil
 11. Ucundan bir miktar kesmek yeterli olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az olabilir fakat saçın genelinden almanızı öneririm.
   şifa olsun..

   Sil
 12. Bu zamanda kesimle beraber maya maskeside uygulasam iyi olurmu acaba

  YanıtlaSil
 13. Ya çok üzüldüm adet döneminde kesim yapılmaması gerektiğine :( geçen ay aslan gününü kaçırdım bu aykini bekliyodum sabırsızlıkla. Şimdi de adetim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anket sonuçlarına göre olumsuzluk hissetmeyenler de var fakat risk olduğunu bilmek etkiliyor ister istemez. bazen de program dışı gelişebiliyor, saç kesimden 10 dakika sonra erken regl vakası yaşanabiliyor bugün olduğu gibi :)
   böyle şeyler olacak. üzülmeyip önümüzdeki aylara bakacağız :)

   Sil
  2. Ben dayanamadim kestirdim umarım olumsuzluk yaşayanlardan olmam:)
   Yan percem dusundugumden daha kısa oldu sevemedim umarım o da bi an once uzar

   Sil
  3. şifa olsun sevgili sevgice:)

   Sil
 14. merhabalaaar :) geçen ay yoğunluktan kesim gününü kaçırsam da dün ilk fırsatta tuttum kuaförün yolunu kuaförüm saçlarımı yıkamak için dokunduğunda inanmıyorum bu saç bir ayda nasıl böyle toparlandı dedi mart nisan ve haziran olmak üzere dün üçüncü kesimimi tamamlamış bulunuyorum artık bi kaç ay uzamaya bırakıcam her seferinde az kes diye kavga ettiğim kuaförüm dün saçlarımı kesmek istemedi tabiii ben mutluluktan uçuyordumm o esnada :D aslan gününün tek faydasını göremediğim yanı dökülmesi o da sanırım vitamin düşüklüğünden kaynaklanıyor. Çok uzun konuştum ama hemen yazayım somut örnek olsun aklında şüphesi olan varsa da kalmasın istedim sürekli ellerim saçlarımda yumuşacık çok kolay şekil alıyor teşekkürler kozmik minnettarım sana :) ayrıcaaa tibet egzersizlerine de başladım etkisini gördüğüm an yine burdayım kucak dolusu sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili Zeynepselin :)
   biliyorum bu duyguyu :) sizin de yaşamanız beni çok mutlu etti. vitamin eksiğinizi gidermeye çalışın mutlaka, bu çok önemli. polenle ilgili yazılarımı mutlaka gözden geçirin. polen maskesi sayfamızdaki son yorumu da çok seveceğinizi düşünüyorum :)
   güzel haberlerinizi hep almak dileğiyle :) <3

   Sil
 15. Merhaba ben hep aslan günlerinde kesiyordum, 1 günle kaçırdım, ne yapmalıyım :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili mrv e,
   böyle durumlarda önümüzdeki ayı beklemeliyiz.
   sevgiler ..

   Sil
 16. Sevgili kozmik, ben 2. Aslan burcu kesimimi bu ay yapacaktım. Ancak günleri şaşırıp 7 sinde akrepteyken yaptım. Kesimim çok güzel oldu, biçimini falan çok beğendim. Ertesi gün aslana geçsin diye bir adet saç telinden 1-2 mm kestim. Şimdi aslan burcuna geçmiş oldummu? Saçın genelinden kesmek gerekir demişsin ama bu benim için mümkün değil. Birde saçımın bir kısmı erkek saçı gibi, hani rihanna modeli dediğimiz, moda olan, orasını aslanda kestirsem saçın genelini etkilermi sadece o kısımmı etkilenir. Ben şimdi aslana geçtimmi? Umarım olmuştur. Birde saç modelim saçın genelinden kesmeye müsait değil ve 3 ayda bir kesim yaptırıyorum.( kısa kısım ayda bir) 1 telden 1 mm yetiyormu? Ne önerirsin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef sevgili birisi. bir iki ay bekleyip aslan kesiminizi yapmanızı öneririm.
   sevgiler..

   Sil
 17. Temmuz aslan günlerini öğrenebiliyormuyuz önceden hep kaçırıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6-7 temmuz olarak not alın sevgili nrchnky.
   şifa olsun..

   Sil
 18. Merhaba ben sizi yeni takip etmeye başladım saçlarımı bu ay kestirmek istiyorm ama neye göre Nasıl kesim yapıyoruz beni aydınlatırsanız bu konu hakkında sevinirim, benim saçlarım yoğun kıvırcık ve gürdü Üni. Mezuniyeti düğünler derken biraz zayıfladı bende kendine gelsin diye kestirmek istedim ama kuaförüm istemediğim bi hale soktu saçlarımı ara makas yaptı bu saçlarımı daha cansız yaptı saçlarımın kıvırcıklığı azaldı ve dalgalı olmaya başladı ben evde yağlar bakım kürleri uyguluyorum ama gürleşmesine bi etkisini göremedim saçlarım belimde uzaması konusunda bi sıkıntım yok çok şükür ama dediğim gibi gür ve kıvırcık saçlarımı istiyorm bu isteklerim doğrultusunda hangi burcu takip etmemi Nasıl bi yol çizmemi önerirsiniz çok teşekkür ederim şimdiden ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili elif, hoşgeldiniz :)
   her ay aslan burcunu takip etmeniz en doğrusu olacaktır.
   şifa olsun :)

   Sil
 19. İns kozmik bakım sni takip ettiğim sürece daha da iyi olacak Allah in izniyle şüphem yok ins bahsettigim arkds snn verdiğin tarihten sonra uğraştı ama o tarihe klinik vermiyo dolularmis 23 haziran a çekebiliriz diyo ancak yani yq 23 ya 25 hangisi EN uygundur Temmuz'da arkdsm müsait dgl napsin snce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ikisi arasında belirgin bir fark yok sevgili hamusss, hangisi uygunsa kendisi için seçim yapabilir.
   sevgiler :)

   Sil
 20. Merhaba Kozmik bakım. Benim merak ettiğim bir sorum olacak. Ben Haziran ayı Aslan günlerinde saç kestirdim. Ama saçım az kesildiğini düşündüğüm için bugün tekrar kestirmeyi düşünüyorum. Ne gibi bir sonuçla karşılaşabilirim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorunuzu fark etmedim daha önce. sonucu kestirdiğiniz güne göre farklılık gösterir fakat böyle bir kesim aslan burcunun faydasını tamamen ortadan kaldırır. .
   sevgiler..

   Sil
 21. Merhaba Kozmik Bakım.Bir süredir bende takip etmeye çalışıyorum.Bloğunuz ve bilgilendirmeniz çok güzel.Kolaylıklar diliyorum.Size sorum son 3 aydır Aslan Burcu Günlerinde saç kesimi ve Kaş alımı yaptırıyorum.Fakat saçlarımın dökülmesi çok arttı.her elimi attığımda elime tutam tutam saç geliyor.Aacaba Yanlışı nerede yapıyorum ya da ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada kan geçen ay kan tahliline yaptırdım.sadece ferritin çok düşkmüş digerleri normal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili filiz,
   sebebini tahmin etmek zor maalesef. ferritin eksikliği, hormonlarda bir değişim, yakın zamanda kullandığınız herhangi bir ilacın yan etkisi gibi...
   öncelikle demir açığınızı kapatmaya çalışın.
   polenle ilgili yazılarımı incelemenizi öneriyorum ayrıca.
   şifa dilerim..

   Sil
 22. Merhaba Kozmik Bakım. Oğlak için uygun sac kesim günlerinden bahstmemişsiniz. Ben sizi yeni takip etmeye başladım. Oglak gunlerini de yazar mısınız lütfen. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili seda, hoşgeldiniz :)
   oğlak günleri kesim için uygun değil. yukarıdaki takvim tüm burçlar için geçerlidir. yani herhangi birinde siz de kesim yapabilirsiniz.
   şifa olsun.

   Sil
 23. Merhaba. Ben her ay hem koç hemde aslan günlerinde saç kesimi yapsam sıkıntı olurum sadece bir burnumu takip etmeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   elbette sevgili elif. takvimin son kısmına yazmıştım fakat dikkatinizden kaçıyor olmalı. koç burcunun etkileri gelişmeye çalışırken siz aslan burcunda kesim yaparsanız koç burcu bu görevi bırakır. aslandan sonra yeniden koç burcu kesimi yaptığınızda da aslan burcu için geçerli olacak aynı şey. dolayısıyla amacınıza ulaşmanız hep ötelenecek.
   şifa olsun :)

   Sil
  2. Kusura bakmayın görmemiştim ben .teşekkür ederim

   Sil
 24. 1-2 temmuz saç kesimi için uygun mu kozmik bakım? İlk defa saç kesimi için bloğunu uyguluyorum. Epilasyon günlerini 2-3 yıldır takip ediyorum. Pazara kadar kestirmem lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef sevgili editör, takvimi de görmüşsünüzdür sanıyorum. ana sayfada şu an.
   zorunluluk söz konusu ise kesimi yapıp uygun tarihte evde tekrarlayın en azından. her zaman böyle bir yöntem kullanmasak da çok mecbur kaldığımızda başvurabiliriz.
   sevgiler..

   Sil
 25. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 26. Merhaba geçen sene temmuzda bi hastalıktan dolayı saçlarım çok döküldü bende mecburen belimde olan saçlarımı kısacık kestirdim. Şimdi tedavim bitti yeni saçlar çıkıyor ama eskisi kadar gür değil ve yavaş uzuyor ayrıca geçen seneden beri saçlarımı kestirmedim çok kırık var. sizce ne yapmalıyım önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili Büşra,
   aslan burcu kesimlerini mutlaka her ay uygulayın. (belki ağustosu atlayacağız, henüz dikkatli bakmadım fakat öyle tahmin ediyorum)
   destek olarak alerjiniz yoksa hem maske olarak hem dahili olarak polen öneririm. ilgili yazılarım blogta biliyorsunuz. son yorumlarda da saçtaki etkilerini bulabilirsiniz.
   şifa olmasını diliyorum <3

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.