Sayfalar

ARALIK 2015 EPİLASYONU

Bu ayın son epilasyon günleri için tıklayın.

Ay Başak Burcunda Küçülüyor

Tüm burçlar Başak Burcu etkisinde. 29 Aralık 2015 saat 20.58’den 01 Ocak 2016 saat 08.40’a kadar Ay Başak Burcunda küçülecek. Başak Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

BEYİN DOSTU CEVİZİN FAYDALARI

Son yıllarda insan beyni ile arasındaki fiziki benzerlik nedeniyle araştırmacıların dikkatini üzerinde toplayan cevizin, beyin sağlığı ve gelişimi için gerekli olan besinlerin birçoğunu barındırdığı artık bilinmekte.
Dışındaki yeşil kabuğuyla kafa derisine, sert kabuğuyla kafatasına, içindeki zarıyla beyin zarına, meyvesiyle de beyine bu kadar benzemesi gerçekten şaşırtıcı ve düşündürücü...
Beynimizin küçük bir modelini andıran ceviz, gümüş iyonu içeren tek meyvedir. Şaşırtıcıdır ki gümüş iyonuna ihtiyaç duyan tek organ da beynimizdir.
Ceviz iyi bir lif, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Yüksek oranda `Omega 3` ve `Omega 6` gibi çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Antioksidan değeri yüksektir. Taze cevizde % 5-6 oranında C vitamini bulunur. Kuru ceviz ise bol miktarda C, B1, B2, A, E ve K vitaminleri içerir.
Protein açısından da zengin olan ceviz vejetaryen beslenmede ve hamilelikte önemli bir protein kaynağıdır.
Hamilelikte tüketildiğinde anne karnındaki bebeğin zeka gelişiminde önemli rol oynar.
Çocukların gelişimini hızlandırır.
Antioksidan özelliği kanser, parkinson ve alzheimerdan korur;  tedaviye yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cevizde bulunan çoklu doymamış yağlar ve posa kandaki kolesterol birikimini önler; kolesterolü düşürür ve kalp sağlığı açısından çok değerlidir. İçerdiği l-arginin, kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağladığından kan-damar sisteminin de dostudur.
Yapısındaki posa ve magnezyum;  Tip2 diyabette insülin ve glikoz düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur.
Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçer.
Cevizde bulunan melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içermekte. Melatonin, gece çalışan ya da çeşitli sebeplerden dolayı uyku düzensizliği çekenler için çok önemlidir.
Ceviz vücudu soğuktan korur;  enerji verir, yorgunluk ve bitkinliği giderir.
Grip, nezle ve öksürüğe iyi gelir.
Sindirim sistemi bozukluğunu giderir.
Zehirlenmelere karşı etkilidir.
Ceviz yapraklarından elde edilen çay kanı temizler, kansızlığı giderir, kalbi güçlendirir, ishali keser, sinir sistemini güçlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir, iştahı açar, mideyi kuvvetlendirir.
Cevizin hem yağı hem de yapraklarından yapılan çayı hem cilt hem de saç sağlığı için kullanılabilir ve çok etkilidir.
Yağı nasırlar üzerinde de etkilidir.
Ceviz yaprakları hafifçe haşlanarak çıban tedavisinde kullanılabilir.
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Aycan YİĞİT fonksiyonel gıdaların, temel besin ihtiyaçlarını karşılayan, vücutta özel fizyolojik etki sağlayan, hastalıklardan korunma ve tedavide etkinlik gösteren gıdalar olarak tanımlandıklarını belirtiyor. Cevizin fonksiyonel gıdaların başında geldiğini ifade eden YİĞİT, etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin yeşil kabuğu ve yapraklarının, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını vurguluyor ve şöyle devam ediyor:  "Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelleyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir.  Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Yapılan son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermektedir."
Cevizin bu yüksek şifa gücünden faydalanabilmek için günde birkaç tane tüketmek yeterli; özellikle kahvaltılarda.
Şifa olsun..
Sevgiyle ve sağlıkla kalın!

Ay Aslan Burcunda Küçülüyor

Tüm burçlar Aslan Burcu etkisinde. 27 Aralık 2015 saat 12.30’dan 29 Aralık 2015 saat 20.58’e kadar Ay Aslan Burcunda küçülecek. Aslan Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Yengeç Burcunda Küçülüyor

Tüm burçlar Yengeç Burcu etkisinde. 25 Aralık 2015 saat 07.26’dan 27 Aralık 2015 saat 12.30’a kadar Ay Yengeç Burcunda küçülecek. Yengeç Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay İkizler Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar İkizler Burcu etkisinde. 23 Aralık 2015 saat 04.30’dan 25 Aralık 2015 saat 07.26’ya kadar Ay İkizler Burcunda büyüyecek. İkizler Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Yeni Yıl İçin Alınabilecek En Güzel Hediye

Şimdi yazının başlığına bakıp hemen uçak, araba, sonsuz para diyeceğimi düşünüyorsunuz biliyorum ama bu sefer başka bir hediyeden bahsedeceğim. Yılbaşı yaklaşırken evde aile üyeleri tarafından gizli gizli işler çevrilmeye başlar. Herkes kendi hediyesini en güvenli yere saklamaya çalışır aynı zamanda diğerlerinin hediyelerini bulmaya çalışır. Bu yıl evde yılbaşı için hediyemi biraz erken buldum. Gardırobun en arkasında hışırdayan bir torba içerisinde hediye saklanırsa olmaz.
Neyse ben şu hediye kısmına geçeyim. Daha gelmeyen yılbaşının hediyesi: Oral-B şarjlı diş fırçası. Denemeye çekiniyordum ama hediye gelince keşke daha önce alsaymışım dedim kendi kendime.
Oral-B, profesyonel diş temizleme aletlerinden esinlenerek tasarlamış bu şarjlı diş fırçaları ile mükemmel bir temizlik deneyimi sunuyor. Diş plaklarını temizlemekte manuel fırçalardan çok daha etkili bir sonuç veriyor, ilk kullanımdan sonra bile daha önce sanki hiç bu kadar iyi dişlerimi fırçalamamışım gibi hissettim. Üç boyutlu oynar başlık sayesindeyse normal bir fırçanın yapamayacağı kadar hareket edip, normalde ihmal ettiğimiz ulaşamadığımız yerlere bile ulaşıyor. Fırça başlıkları dişleri tamamen sararak birçok noktaya temas ediyor ve muhteşem sonuçlar almamı sağlıyor.
Ağız bakımına çok önem veren birisi olarak bu benim için en iyi yılbaşı hediyesi oldu. Siz de yeni yılda sevdiklerinize Oral-B şarjlı diş fırçası hediye ederek onları mutlu edebilirsiniz.
Ürünleri incelemek ve yılbaşı indiriminden yararlanmak için tıklayınızBu arada, Burcu Esmersoy'lu videosunu da paylaşmadan duramadım :)


 
Bir boomads advertorial içeriğidir.

Ay Boğa Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar Boğa Burcu etkisinde. 21 Aralık 2015 saat 02.12’den 23 Aralık 2015 saat 04.30’a kadar Ay Boğa Burcunda büyüyecek. Boğa Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Koç Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar Koç Burcu etkisinde. 18 Aralık 2015 saat 23.26’dan 21 Aralık 2015 saat 02.12’ye kadar Ay Koç Burcunda büyüyecek. Koç Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Balık Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar Balık Burcu etkisinde. 16 Aralık 2015 saat 19.44’ten 18 Aralık 2015 saat 23.26’ya kadar Ay Balık Burcunda büyüyecek. Balık Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Kova Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar Kova Burcu etkisinde. 14 Aralık 2015 saat 14.58’den 16 Aralık 2015 saat 19.44’e kadar Ay Kova Burcunda büyüyecek. Kova Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Oğlak Burcunda Büyüyor

Tüm burçlar Oğlak Burcu etkisinde. 12 Aralık 2015 saat 08.46’dan 14 Aralık 2015 saat 14.58’e kadar Ay Oğlak Burcunda büyüyor. Oğlak Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Polen Kürü Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Uygulanır?

Arı poleninin faydaları ile ilgili önemli ve detayları açıklamaları verirken (buradan okuyabilirsiniz) bizzat uyguladığımı söylemiştim. Çevremde de uygulatmaya devam ediyorum. Artık burada olma zamanı da geldi.

Polen kürü dört haftalık bir kürdür. Ancak her hafta kullanılan miktar değişir. Düşük dozda başlanır, sonra doz arttırılır ve son hafta yeniden başlangıç dozuna dönülür.
 
Kür tamamlandıktan sonra çok daha küçük dozlarda devamı önerilir.

Daha anlaşılır bir ifade ile:

1.HAFTA:
Her sabah kahvaltıdan 15-20 dakika önce 15 gr alınır.

Arı Poleninin Dünya Bilim Adamları Tarafından Kanıtlanmış Faydaları ve Kullanım Şekli

Yeryüzündeki en kıymetli doğal besinler arasında en üst sıralarda kendine yer edinen poleni hemen her yönüyle tanıyacağımız bu yazım biraz uzun oldu fakat her cümlenin okunmaya ve bilmeye değer olduğunu sizlerde göreceksiniz.
Ahmet Maranki'in ve İbrahim Saraçoğlu'nun açıklamalarına dayanarak gelen sorularınızı derleyerek genel hatları ile şu başlıkla yer verdim:
 
Arı Poleni Nedir?
Polende Bulunan Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?
Dünya Bilim Adamlarının Yaptığı Araştırmalar Nelerdir?
Polenin Dünya Bilim Adamları Tarafından Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?
Saç ve Cilt Güzelliğinde Polen

Ay Yay Burcunda Küçülüyor

Tüm burçlar Yay Burcu etkisinde. 10 Aralık 2015 saat 00.25’ten 12 Aralık 2015 saat 08.46’ya kadar Ay Yay Burcunda küçülecek. Yay Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

YENİ AY VE DOLUNAY DETOKSU - MİNİ DETOX

Neden Uygulanır?

Bu iki Ay dönemi bedenimizin, ruhumuzun ve zihnimizin yoğun bir enerjiye maruz kaldığı dönemlerdir. Bu etkinin ne kadar güçlü olduğunu aslında hepimiz ilkokul sıralarında öğrenmiştik. Med-cezir, yani Ay’ın enerjisi ile okyanusları yükseltip alçaltması..
Bu enerji okyanusların yanında kum tanesi sayılabilecek biz insanları nasıl etkiler bir düşünün!
Etkileri arasında farklılıklar olsa da hem Yeni Ay hem de Dolunay döneminde pek hoşa gitmeyen etkiler yaşarız; bedenen, ruhen ve zihnen. Bu enerjinin
olumsuz etkilerini azaltmak elbette başvurabileceğimiz yöntemler mevcut.
Ruhumuzu ve zihnimizi rahatlatacak yöntemler arasında meditasyon, dua, zikir, ibadet ya da benzeri unsurlar sayılabilir. Bu tür bir yöntem üzerimizdeki gergin enerjiyi boşaltarak yaşanması olası pek çok olumsuz durumdan bizi koruyacaktır.

Bedenimizi arındırmanın ve korumanın yolu ise beslenme konusunda bir disiplin uygulamaktır. Bu iki dönemde organlarımızı yormak bir yana dinlendirmemiz gerekir. Bunun için de ağır beslenmekten yorulan organlarımızı üzmeyecek bir beslenme şekli seçmemiz gerekir. 

Nasıl Uygulanır?

Uzman kimliklerin sunduğu pek çok detoks türü vardır. Ben herhangi birini seçip vermeyeceğim sizlere çünkü söylediğim gibi bu uzmanlık gerektiren bir iş ve doğrusu kişiye özel olanı. Peki, ne yapacağız? Sizin için hazırlanmış ya da uygulayıp faydasını gördüğünüz herhangi bir detoks tarifi varsa evinizde buna devam edebilirsiniz. Yoksa, böyle bir tarife ulaşana kadar detoksun genel kurallarıyla hareket edebilirsiniz. Bizim için asıl önemli olan ve benim sizlerle paylaşmak istediğim, doğru zamanlama çünkü. 

Nedir Genel Kurallar?

Detoks süresi boyunca:

-Ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmak (özellikle Dolunay dönemlerinde alınan yağ yerleşir, vücuttan atılması çok zordur!)

-Et ve et ürünlerinden uzak durmak

-Süt ve süt ürünlerinden uzak durmak

-İşlenmiş gıdalardan, asidik yiyecek ve içeceklerden uzak durmak

-Taneli ve sert; hazmı zor gıdalardan uzak durmak

-Öğünlerimizi sebze çorbaları içerek değerlendirmek

-Öğün aralarında taze sıkılmış meyve ve sebze suları hazırlayıp içmek .(Havuc, pancar, şalgam, elma, kivi gibi meyve ve sebzeler.)

-Bol su içmek (özellikle saat 15.00-19.00 saatleri arası bedenimizin toksin atma zamanıdır!)

-Mümkünse günde iki fincan bitki çayı  (Lavanta, ısırgan, papatya, rezene, karahindiba vb.)

-Stresten kendimizi korumak 

Ne Zaman Uygulanmalı?

10-11-12 Şubat 2017 (Dolunay) 25-26-27 Şubat 2017 (Yeniay)detoksun etkilerini kat kat arttıracak tarihler! Olması gereken ve etkili sonuç verecek olan budur fakat çok önemli bir nedenle üç gün uygulamanız mümkün değilse en azından 11 Şubat ve 26 Şubat tarihlerini değerlendirmenizi öneririm.
 
*** İsteyenler bu süreyi oruç tutarak da geçirebilir ve daha da faydalıdır fakat iftar öğünü ve sonrasında yine yukarıdaki gibi hafif beslenme koşulu devam etmektedir.

Yeni Ay ve Dolunay arınma dönemleridir ve çok önemli bir fırsattır bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz için! Dinlenen, yenilenen organlarımız ve bedenimiz taptaze bir enerjiyle dolar; bu enerji zihin ve ruh yorgunluğumuzu da önemli ölçüde giderir. Daha da arı bir zihin ve ruh için yazımın başında bahsettiğim yöntemleri de ilave edebilirsiniz bu sürece.

Arınmak, hafiflemek ve yenilenip taptaze enerjilerle dönmek dileğiyle <3


Tüm yılın Dolunay ve Yeni Ay takvimini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Ay Akrep Burcunda Küçülüyor


Tüm burçlar Akrep Burcu etkisinde. 07 Aralık 2015 saat 13.25’ten 10 Aralık 2015 saat 00.25’e kadar Ay Akrep Burcunda küçülecek. Akrep Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Terazi Burcunda Küçülüyor


Tüm burçlar Terazi Burcu etkisine giriyor. 05 Aralık 2015 saat 00.33’ten 07 Aralık 2015 saat 13.25’e kadar Ay Terazi Burcunda küçülecek. Terazi Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Başak Burcunda Küçülüyor

Tüm burçlar Başak Burcu etkisinde. 02 Aralık 2015 saat 12.09’dan 05 Aralık 2015 saat 00.33’e kadar Ay Başak Burcunda küçülecek. Başak Burcu günlerinin kendine has ve etkisi yükselen kürleri için tıklayın.


Şifa olsun.

Ay Takvimi- Aralık 2015


30 Kasım 2015 saat 02.47’den 02 Aralık 2015 saat 12.09’a kadar Ay Aslan Burcunda küçülecek. Detaylar için tıklayın.

02 Aralık 2015 saat 12.09’dan 05 Aralık 2015 saat 00.33’e kadar Ay Başak Burcunda küçülecek. Detaylar için tıklayın.
 

Etkili epilasyon tarihleri için tıklayın.

05 Aralık 2015 saat 00.33’ten 07 Aralık 2015 saat 13.25’e kadar Ay Terazi Burcunda küçülecek. Detaylar için tıklayın.

Aralık Ayı Saç Boyama ve Kına Takvimi (2015)

Bize yeni katılan ve henüz deneyimi olmayan arkadaşlarımız için, ilk takvimimize bazı açıklamalar eklemiştim. Dilerseniz buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Boya ve kına için farklı günleri kullanıyoruz biliyorsunuz. Bunun nedeni boyanın kimyasal, kınanın bitkisel oluşuydu.

Saç köklerini kimyasallardan korumamız gerektiğinden (incelme, dökülme ve erken beyazlama gibi sorunlara karşı) boyada biraz kısıtlanıyorduk. Buna rağmen ayda iki üç kez boyama fırsatımız oluyor.

Şimdi takvimimizi görelim.

Aralık Ayı Aslan Günleri

30 Kasım 2015 saat 02.47’den 02 Aralık 2015 saat 12.09’a kadar devam eden bu günler hem boya hem kına için uygundur.

Aralık Ayı Saç Kesim Takvimi (2015)

Birçoğunuzun bildiği gibi Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor.

Epilasyonda olduğu gibi saç kesiminde de böyle bir takvim çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, sizin için
 
doğru olan saç kesimine kolayca karar verebileceksiniz.

Aralık Ayı Aslan Günleri

30 Kasım 2015 saat 02.47’den 02 Aralık 2015 saat 12.09’a kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş

Aralık Ayı Epilasyon Günleri (2015)

1. SEÇENEK

02 Aralık 2015 saat 13.09’dan 04 Aralık 2015 saat 23.31’e kadar olan zaman diliminde etkileri güçlü bir epilasyon yapabilirsiniz. 
 
2. SEÇENEK
29 Aralık 2015 saat 22.01’den 01 Ocak 2016 saat 07.40’a kadar olan süre epilasyon için diğer etkili zaman dilimi.
 
Ay’ın Başak burçlarında küçüleceği bu günler,  epilasyon için Eylül ayının epilasyona uygun günleridir. Ayın bu etkisinden faydalanmak istiyorsanız tüyleri kökten alan bir yöntem kullanmalısınız!

Eğer tüylerinizin alırken kırıldığını düşünüyorsanız muhtemelen kuru bir cildiniz vardır. Bu olumsuz durumu en aza indirmek için iki epilasyon dönemi arasında epilasyon yapacağınız bölgeleri günlük kullandığınız bir nemlendirici ile sık sık nemlendirmelisiniz.

Yöntemi lazer epilasyon ya da iğneli epilasyon randevularınızda da dikkate almanız seans sayısını düşürerek size maddi manevi kazanç sağlayacaktır.   


Ay’la Yaşam,  ve Püf kategorilerinde bu tarihlerde yapabileceklerinizle ilgili başlıkları bulabilirsiniz.

Epilasyon yaptığınız bölgelerde batıklar oluşuyorsa buradaki yöntemi 
uygulayabilirsiniz.

Önceki aylarda yöntemi uygulayanların yorumları için sizden haberler sayfasını ya da istenmeyen tüyler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.
Tüy sorununuz normalin çok üzerindeyse ya da tüylerinizde sonradan artış olduysa bu yazıya göz atmanızı öneririm.
Bunun dışında hormon bozukluğu söz konusu ise çözümünü burada ve burada bulabilirsiniz.
En yüksek faydayı görmenizi diliyorum.