Aralık Ayı Saç Kesim Takvimi (2015)

Birçoğunuzun bildiği gibi Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor.

Epilasyonda olduğu gibi saç kesiminde de böyle bir takvim çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, sizin için
 
doğru olan saç kesimine kolayca karar verebileceksiniz.

Aralık Ayı Aslan Günleri

30 Kasım 2015 saat 02.47’den 02 Aralık 2015 saat 12.09’a kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş
küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Şimdilik küçülen ay fazında gerçekleştiği için sadece duran uzamayı normal seyrine döndürür, büyüyen ay fazındaki kadar etkili bir uzama sağlamaz. Bu etkiler için en az üç kez üst üste aslan günlerinde kesim önerilir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Aralık Ayı Başak Günleri

02 Aralık 2015 saat 12.09’dan 05 Aralık 2015 saat 00.33’e kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başaktayken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fönde ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

Aralık Ayı Koç Günleri

18 Aralık 2015 saat 23.26’dan 21 Aralık 2015 saat 02.12’ye kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Şimdilik büyüyen ay fazında gerçekleştiği için küçük bir miktar da uzamaya destek verir. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir. (cumartesi gününü öneririm)

Aralık Ayı Aslan Günleri

27 Aralık 2015 saat 12.30’dan 29 Aralık 2015 saat 20.58’e kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Şimdilik küçülen ay fazında gerçekleştiği için sadece duran uzamayı normal seyrine döndürür, büyüyen ay fazındaki kadar etkili bir uzama sağlamaz. Bu etkiler için en az üç kez üst üste aslan günlerinde kesim önerilir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!


Aralık Ayı Başak Günleri

29 Aralık 2015 saat 20.58’den 01 Ocak 2016 saat 08.40’a kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başaktayken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fönde ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.


***
Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor.

Ay takvimine uygun saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimleri ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz :)

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

Sevgiyle ve güzel kalalım!
 
İlgili konular: 

 
  
       
   
Kozmik Bakım
Kozmik Bakım

Sağlıklı yaşam,bakım kürleri,şifalı bitkiler..

42 yorum:

 1. Muhteşem bi etkisi var herkese tavsiye ediyorum tesekkurler kozmikcim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim sevgili sümeyye, çok sevindim etkilerini bu kadar güzel yaşamanıza <3

   Sil
 2. Kozmik Bakım merhaba. Eski bloğumu kapatıp tekrar blog açıp sizi yine takibe aldım ^_^
  Daha önce karanfil, maya maskesini uygulayıp çok memnun kalmıştım ama devamlılığı sürdürmedim.
  Saçlarım 2 yıldır çok fazla dökülüyor. Artık saç diplerim yer yer nohut kadar açıldı. Demir eksikliği çıktı ilaçları aylarca kullandım fakat en ufak bir gelişme olmadı. Saç çıkaran şampuan ve solüsyona dünya para verdik onlardan da sonuç alamadım. Her ay kızıl boyuyordum saçlarımı.
  Şimdi iki ayda bir siyah boyuyorum ve zamanla boyama işini bırakmayı düşünüyorum.
  Saçımın dökülmesinin durması, tekrar çıkması, gürleşmesi için aslan günlerini mi koç günlerini mi takip etmeliyim?
  Açıklamayı okuduğumda ikisininde etkisi aynı ama kararsız kaldım, siz daha iyi bilirsiniz :)
  6 yaşında kızımında saçlarını kestirmeyi düşünüyoruz. Ve saçın küsmesin den korkuyoruz. Galiba kızım için de aslan yada koç günü uygun olur.
  Sizden haber bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, ne iyi etmişsiniz <3
   demir eksikliği yaşarken dıştan uygulamalara para harcamanıza hiç gerek yok, sonuç almanız çok zor maalesef. aslan günlerini kullanın kızınız için. siz bir süre koç burcuyla devam edin sonra aslan günlerine geçersiniz.
   fakat demir eksikliğini tedavi etmeniz şart. folik asitle kullanmadıysanız bir de öyle deneyin. ayrıca mineral günleinde demir alımına özen gösterin. köy yumurtası sarısını limonla ya da portakal suyuyla tüketmeye çalışın. aynı şekilde yeşil yapraklı sebzeleri de bol limonla.. bunları tüketirken yanında ekmek, süt ve süt ürünleri, lifli gıda aslan tüketmeyin. en az 2 saat verin bunlar için. çay, kahveyi de unutma noktasına gelin :)
   yeni bir kür hazırlığındayım önümüzdeki günlere yetiştirebilirsem, ona da sonra bakarız :)
   şifa diliyorum:)

   Sil
 3. Merhaba saçlarım geçen yıl çok dökülmüştü ve inanılmaz az saçlarım var ısı kullanmıyorum tarayinca bile yıpraniyor uçları ve dökülüyor bunun için benim en az 3 kez aslan günlerinde mi kesim yaptırmak gerekiyor? Ve diyelim ki bu 3 kesimi uyguladım artık sadece uzamasini istiyorum bunun için hangi zamanda yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili busra,
   hiç bozmadan aslan günlerinden devam edin. zaten şubattan itibaren uzamayı da daha fazla etkileyecek. ayrıca hemen üstteki cevabımı da dikkate alın.
   şifa olsun :)

   Sil
  2. 5 aralık saç kesim süresi bittimi.?

   Sil
 4. Merhaba Kozmikbakim ne guzel bilgiler tesekkurler.Ben tedavi oldum ve yeni bir hayat basladi benim icin.Sizin de sayfanizi gorunce cok memnun oldum.Saclarim da cok sorunlu olunca ince telli,kirilgan,dokulgen ;))bastan baslamak istiyorum.Sıfıra vurdurmayi dusunuyorum.Ama kisa surede uzasin, guclu olsun .Ne zaman uygundur?

  YanıtlaSil
 5. Yazim gitti mi bilemedim simdi

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Kozmik bakim Merhaba cok degerli bilgiler icin tesekkurler.Ben tedavi oluyorum ve saclarim da cok kotuyken gucsuz kirilgan dokulgen ;))ben de sifira vurdurmak istedim.Ama hem.cabuk uzasin hem de guclu olsun istiyorum.Hangi gun bunun icin daha uygundur ,bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

  YanıtlaSil
 7. Kozmik bakimcim en son saçımı 1 aralik ta kesmiştim aslan gununde.saçımin dökülmesi dursun diye.artık aslan gunlerinimi takip etmeliyim ve kucuk büyük ay fazı olması fark eder mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fark etmez sevgili kağıt helva, ikisi de uygundur.
   şifa olsun.

   Sil
 8. kıymet verdiğiniz için ben teşekkür ederim sevgili ennur, geçmiş olsun. aslan günlerini bekleyin bunun için. yukarıdaki kesim takvimimizde tarihleri mevcut.
  şifa olmasını diliyorum.

  YanıtlaSil
 9. kozmik bakım bu ay yay gününde kesim yok mu? 2 aydır yay günlerinde kesim yapıyordum uzaması için bir yazında 3 ay aksatmadan kesim yapmamızı önermiştin ama bu ay yay günü göremedim yazıda :(

  YanıtlaSil
 10. Sevgili kozmik bakım. 1 aralıktan önceki küçülen ay fazındaki aslan burcunda kendim evde ucundan kesmiştim saçlarımı. Daha sonraki 1-2 aralık günlerini kaçırdım. Şimdi 27 aralıktaki aslan günlerinde devam etsem 2. olur mu? Yoksa süreç yeniden mi başlar? Hani 3 defa devam edin kesmeye diyorsun ya. O nedwnle soruyorum. Beni bu konuda bilgilendirirsen çok memnun olur, çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 11. Cok tesekkur ederim.Kusura bakmayin yeni olduum icin sanirim biraz karmasa yasiyorum.Aslan gunlerini buldum ama kuculen ay fazinda oldugu icin,hani buyuyen ay fazindaki gibi etkili olmaz demissiniz.O zamani mi beklesem hem aslan hem buyuyen ay fazi mi olmasi gerek?Cabuk uzamasini da istedigim icin.Tesekkurler

  YanıtlaSil
 12. sevgili Zeynep, bu ay yay günleri Yeniay'a rastladığı için kesim yapamıyoruz.
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 13. sevgili yeşilkubbe,
  ay sonundaki aslan günlerinden devam edebilirsiniz elbette. sorun olacağını düşünmüyorum fakat bu sizin saçınızın durumuna da bağlı. istediğiniz sonucu alamazsanız bir ay daha kesim yapar aralıksız üçü tamamlamış olursunuz.
  inşallah ihtiyacınız kalmaz.
  şifa olsun :)

  YanıtlaSil
 14. önemli değil sevgili ennur, kullandıkça kavrarsınız. büyüyen fazla ilgili cümlemi uzama hızıyla ilgili olarak kurmuşumdur. daha hızlı uzama isteyenler için büyüyen faz küçülen fazdan daha etkilidir çünkü. diğer sorunlar için fazın önemi yok.
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 15. Ben de iste sıfıra vurduracagim icin sacimi hizli buyusun istiyorum.Tamam beslensin iyi olsun dokulmesin istiyorum ama en cok da hizli uzasin istiyorum cok kel kalma psikolojisinde olmak istemiyorum;( O yuzden en etkili simdi buyuyen faz 27 Aralik olur mu ki?Acaba.Cok tesekkur ederim hem bilgi hem anlayisiniz icin.Iyi gunler

  YanıtlaSil
 16. Merhaba kızmik bakım hanımcım :)) sadece bi kere denedim ve tüylerimde gercekten bi cılızlaşma geç cıkma gördüm saç bakımı için bi sorum olacaktı kıvırcık saçım var ve kabarıyoda çokta kuru bişeyler önersem memnun olurum ve geç uzuyo cabuk uzaması için hangi burcun kesim tarihini uygulamam gerek gerçekten çok teşekkürler herkesin hayır duasını aldınız :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Blogta gliserinli sac bakimimiz var, sac bakim kategorisinde bulabilirsiniz. Kesim icin de her aslan burcunda azR azar kesin sac uclarinizdan.
   sifa olsun :)

   Sil
 17. Merhabalar saclarimi uzatmaya çalışıyorum yağ bakimlariylar kalin telli gür boyasız sacim var uzamasina dahada katkida bulunmak icin hangi burcu takip etmem gerekli istedigim sadece hizli uzama.ornegin her uzamaya katkısı olan zamanda kesersem nolur

  YanıtlaSil
 18. Buyuyen ay fazi etkiyi biraz daha arttirir, evet ama bunun icin subat ayini beklemeniz gerekiyor sevgili ennur. Simdiki duruma gore en iyi uzama saglayacak gunler de yine aslan gunleri, kuculen ay fazinda olsa bile. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba,
  aslan gunlerini kullanin sevdabuzer. Eskisine oranla daha hizli uzayacaktir. Sifa olsun.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba sizi uzun zamandır sessiz sessiz takip ediyorum henüz hiçbişey uygulamadım bu ay saç kesimiyle başlamak istiyorum saçlarım seyrek çok dökülür cansız ve zor uzar şimdi ben her ay aslan gunlerindemi kesmeliyim cvp için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 21. Mwrhaba kozmik bakım saçlarım çok yıprandı röfleden dolayı hangi burçta olduğumuz farketmiyor değil mi yarın saçlarımı kestirmeyi düşünüyorum

  YanıtlaSil
 22. ben bugün kestirdim saçımı saate dikkat etmedim etkisi olmaz mı ki :(

  YanıtlaSil
 23. Meraba kozmik bakim.ben her aslan gununde sacimdan biraz kesiyorum..eskiye gore saclarim biraz daha iyi..sac tellerim kalinlassin ve siklassin istiyorum..aslan gunune devammi edeyim yoksa siklasma icin koc gunlerimi daha iyi..simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 24. Kozmik bakım bugün saç kesimini gün içinde yapmayı unuttum. Yukarıdaki koç gününde açıklamada "18 Aralık 2015 saat 23.26’dan 21 Aralık 2015 saat 02.12’ye kadar yapılması gereken bu keim..." yazmışsınız. 21 aralık 2015 gece saat 02:12 mi acaba. Yani öğleden sonra 02:12 yani 14:12 değil. eğer gece 02:12 ise saçımı birazcık kesmem lazım koç günlerini takip etmemi söylemiştiniz. Mümkünse acil cevap bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah! dün gece boğa burcuna geçtik maalesef..

   Sil
  2. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben normalde verdiğiniz tarifin ilk gününde yapıyorum uygulamamı ama bu sefer yoğunluktan kaçırdım :( Siz en üstten ikinci yorumda bana koç günlerini kızıma ise aslan günlerini önerdiniz. Kızım için aslan gününü bekliyorum. Ben ne yapmalıyım? Bu sefer bende aslanda kesip sonra hep koç burcumu devam etsem? Çünkü 1 senedir hiç saçlarım kesilmedi artık kesmek gerek.

   Sil
  3. saçınızın durumu sizi ruhen yormaya başladıysa bu aslan gününde yapın hemen kesiminizi. sonra olması gerektiği gibi devam edersiniz:)
   sevgiler <3

   Sil
  4. Cevabınız ilginiz için çok teşekkür ederim :) ben bu aslan gününde kesim yapayım. Sonra koç günlerinde devam ederim hiç aksatmadan. Tekrar teşekkür ederim :)

   Sil
 25. Merhaba. Yengec burcunun son bir saatinde yapilan kesim yine ayni etkiyi gosterir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böyle bir durumda uzama durma noktasına gelir ve saçın yapısı bozulur sevgili mavera-i bir alem. aslan saatleri sona ermeden uçlarından biraz kesebilirsiniz ya da önümüzdeki saç kesim tarihlerini değerlendirebilirsiniz. şifa olsun.

   Sil
 26. Merhaba kozmik bakım 19 aralıkta saçlarımı kestirdim biraz koç günüydü aslan günü özelliklerini gösterir yazmıştınız şimdi aslan gününe girdik tekrar az da olsa kesmem gerekir mi??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birkaç kez koç günlerinde devam edin sevgili aslı, kuralımız bu. sonra aslan burcuna dönersiniz.
   sevgiler..

   Sil
 27. Merhaba, yengeç burcuyum. Saçlarımın sağlıklı uzamasını istiyorum. Yaklaşık 7-8 aydır saç kesimi yaptırmadım. İhtiyacım var kesime. Aralık ayı bitti ve ben kesim günlerini kaçırmış bulunuyorum sanırım. Okuduğumda aklım biraz karıştı. Şimdi ben ne zaman kesim yaptırmalıyım ki? Saçım daha sağlıklı ve hızlı uzasın? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili merve merhaba,
   ocak takvimi şu an ana sayfada. sizin için uzama önemliyse ve böyle uzun aralıklarla kesim yapıyorsanız bu ayı da atlatıp şubat aslan günlerini değerlendirin. ya da bu ay kesiminizi yapıp şubatta uçlarından biraz daha alın.
   şifa olsun..

   Sil
  2. Peki ard arda üç ayda aralık olmadan aslan günlerinde mi kesim yaptırmalıyım? Uzama elbette önemli ama önceliğim sağlığı. Örneğin bu ay aslan günleri, şubat aslan günleri, mart aslan günleri mi olmalı? Yoksa örneğin 3 ay aralıklarla yaptırmak istiyorsam bu şekilde de faydalı olabilir mi? ☺️

   Sil
  3. sevgili merve,
   başlangıçta art arda olmasını öneririm. tedavi süreci gibi düşünün, ilaç alıyormuş gibi. sonrasında istediğiniz aralıkta fakat yine aslan günlerine rastlayacak şekilde kesim yapın.
   en faydalı uygulama şekli bu olur.
   sevgiler :)

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.