Ay Yengeç Burcunda

Ay Yengeç burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Yani bizler de Yengeç burçları gibi davranma eğiliminde oluruz.

Yengeç burcundaki Ay bize duygusallığı, bağlılığı, yardımseverliği, fedakarlığı getirir. Bu günlerde Yengeç burcu, partnerimizle ya da eşimizle romantik saatler geçirmemize yardım eder ve aile dostlarımızla geçirdiğimiz saatlere keyif katar.
Hemen belirtmeliyim ki Yengeç burcunun getirdiği bu aşırı duygusallığın hassasiyete ve alınganlığa yol açmasına izin vermemek gerekir. Moral bozukluğuna ve güvensizliğe karşı dikkatli olmalıyız.

Bu burcun bedenimizde yönettiği kısımlar göğsümüz, kaburgalarımız, akciğerlerimiz, karaciğerimiz, yemek borumuz, midemiz, safra kesemiz, pankreasımız ve koltuk altlarımızdır. Kadınlarda bunlara ek olarak göğüsleri de yönetir. Bu nedenle Ay’ın Yengeç burcunda olduğu bu günlerde bu organlarımız daha zayıf ve hastalıklara açık olur. Başka bir deyişle bu günler boyunca daha fazla çalışan bu organlar daha fazla yorulur.


Ay Yengeçte iken bu organlara yapacağımız kötülüğün faturası ağır olurken, iyiliğin mükafatı da iki kat olacaktır. Bu nedenle daha az yiyerek ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak midemizi; daha az sigara ve alkol tüketerek ciğerlerimizi; burcun getirdiği duygusallığın sonucu oluşabilecek üzüntü ve strese izin vermeyerek bunlardan çok fazla zarar gören karaciğerimizi korumaya alabiliriz. Bu günler de oruç tutmanın ya da detoks yapmanın faydası da büyüktür. Diyabetlilerin de bu günlerde kendilerine daha fazla özen göstermesi şart.

Bu tedbirlerin yanı sıra bu günlerde bu bölgelere tedaviler uygulayabiliriz. Bu tedaviler her zamankinden çok daha etkili olacak ve daha hızlı sonuç almamızı sağlayacaktır. Bunları birazdan örneklendireceğim fakat son bir uyarı olarak bu organların Ay Yengeçte iken ameliyat edilmesinin riski arttıracağını, iyileşmeyi zorlaştıracağını ve bu nedenle zorunlu değilsek ameliyat için başka bir gün seçmemizin daha doğru bir karar olacağını söylemek istiyorum.

Yengeç  burcu besinlerden karbonhidratları temsil eder.

Karbonhidratlar vücudumuz için birinci dereceden enerji kaynağıdır ve büyük önem taşır. Sindirim sistemimiz gıdalar yoluyla alınan karbonhidratı glikoza dönüştürür ve bu kan şekeri yeni hücre ve doku oluşumu için kullanılır. Fazlası ise daha sonra kullanılmak üzere karaciğerde depolanır.


Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyvelerde, sebzelerde, süt ve süt ürünlerinde; kompleks karbonhidratlar ise tam tahıllı ekmeklerde, kahvaltılık gevreklerde, baklagillerde ve pişmiş havuç, patates, mısır, bezelye, kestane, şalgam, bal kabağı gibi nişastalı sebzelerdir. Kompleks karbonhidratlı bu yiyecekler lif bakımından da zengindir.

Bedensel işleyişin devamı için önemli ve gerekli karbonhidratlardan bahsettik fakat birde uzak durmamız gereken karbonhidratlar vardır. Yani karbonhidratları iyi-kötü ya da sağlıklı-sağlıksız olarak ayırmalıyız. Üç beyazdan iki tanesi olan un ve şeker uzak durmamız gereken gruptadır. Beyaz ekmek,  beyaz pirinç, şeker, tatlı çeşitleri, işlenmiş gıdalar yine kötü karbonhidratlar tarafındadır. Bu bilgiyi her zaman aklımızda tutmamız gerekse de özellikle Ay Yengeç burcunda iken daha da önemsemeliyiz. Böylece hem sağlığımızı korumuş olur hem de fazlası vücutta yağa dönüşen karbonhidratların sebep olacağı fazla kilolardan korunmuş oluruz. Yediğimiz bir dilim ekmeğin ya da tatlının Ay Yengeçte iken iki kat etki edeceği kuralını hatırlayalım. Diyette isek bu kurala uygun beslenmemiz kilo vermemizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aksi ise hızlı kilo alma sebebidir.


Ay Yengeçte iken büyük önem taşıyan bir diğer konu da su tüketimidir. Ay Yengeç burcuna geçtiğinde canlıların suya olan ihtiyacı artar. Bu nedenle özellikle bu günlerde susuz kalmamalı aksine bol su tüketmeliyiz.

Biliyorsunuz suyun önemini her fırsatta vurgularım çünkü vücudumuzun ve Dünya’nın büyük bölümünü oluşturan hayati anlamda büyük önem taşır. Besin maddelerinin vücut tarafından etkili bir biçimde kullanılması için son derece önemli ola su aslında birçok hastalığı tek başına tedavi edebilme gücüne sahiptir. Bu konuyla ilgili daha önce birbirinin devamı olan iki yazı yazmıştım. Zaman zaman hatırlamak için buraya bakabilirsiniz.

İçtiğimiz bu suyun kalitesi de takdir edersiniz ki son derece mühimdir. Kaliteli bir suyun pH değeri 8-8,5 olmalıdır. 7 den düşük olması tercih edilmez. Suyun pH değerini evde yükseltmemiz yani suyu alkali hale getirmemiz mümkündür. Nasıl yapabilirim derseniz buradaki yazıma göz atabilirsiniz.


Hem sağlığımız hem güzelliğimiz hem de kilo dengemiz için önemli olan bir diğer konuda spor ya da hafif egzersizler yapmaktır. Bunun için mutlaka bütçe ayırıp salonlara gitmemiz gerekmez. Yapacağımız düzenli yürüyüşler bile çok önemlidir. Ayrıca evde yapılabilen çok basit egzersizler de vardır. Bunların belki de en basiti, en kısa sürelisi ve daha da önemlisi en etkilisi Tibet Egzersizleridir. Buradan anlatımına, görsellerine, videolarına ve uygulayanların yorumlarına ulaşabileceğiniz bu egzersizler biz henüz farkına bile varamadan vücudumuzun dengesini kurmaya başlar. Tıpkı su/alkali su içerken olduğu gibi problemler azalmaya başlar ve işler kendiliğinden yoluna girer.

Yengeç  burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan diğer yiyecek ve içecekleri örneklendireceğimi yazmıştım yukarıda. Hemen birkaç tanesinden bahsedeyim.

Yengeç günlerinde etkisi ve faydaları artan yaprak bitkiler. Ispanak, pazı, marul vb.

Şeker ihtiyacı hissedildiğin de tatlıların yerine koymak için çeşitli meyveler.

Dozunda ve kaliteli bir bal.

Stresi azaltan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan mısır, kayısı, şeftali, erik, üzüm, yaban mersini…

Yine stresi azaltan brokoli, pazı, soya gibi sebzeler ile papatya, rezene gibi çaylar.

Öksürük hallerinde balgam söktürerek ciğerlerin de rahatlamasını sağlayan rezene ve turp gibi bitkiler.

Hem stres hem de karaciğer üzerinde önemli etkileri olan lavanta çayı. (Burada lavantanın kullanımıyla ilgili yazılarımı bulabilirsiniz.)

Midede oluşan çeşitli şikayetlere karşı muz, avokado, mango, böğürtlen, limon, kekik, havuç, lahana, ıspanak…

Karaciğer ve safra kesesi problemlerine karşı, elma, armut, turp, enginar, karahindiba…
Anne sütünü arttıran üzüm, incir, hurma, kuru dut, su, maden suyu, rezene, ısırgan vb. (kuru dut ile ilgili yazıma buradan, ısırgan çayı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu günlerde sigara tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek patlıcan.

Sigaranın zararlı etkilerini temizleme özelliğine sahip olan tere. (Terenin bu konuda özel bir kullanım şekli vardır. Uygulama biçimine buradan ulaşabilirsiniz. 5 gün uygulanan bu kürü Ay’ın Yengeç burcunda olduğu bu günlerde uygulamak daha iyi sonuç almayı sağlar. )


Yengeç burcunun yönettiği organlara iyi gelen diğer meyve, sebze ve çayları da tüketebilirsiniz.

Ay Yengeç burcundayken saç boyamak ve saç kestirmek olumlu sonuçlar vermez. Aynı şekilde saç uzatma kürlerinden de istediğimiz sonucu alamayız. Bu günler de yapabileceğimiz en etkili bakım türü nemlendirici bakımlardır. Burada ilgili bakımlara örnekler bulabilirsiniz.

Bunların dışında hazır alacağımız nem maskelerini yüzümüze, boynumuza ve ellerimize uygulayabiliriz. Cildimiz Yengeç günlerinde bu nemi en güzel şekilde değerlendirip içine hapseder. Yani nemlendirmenin etkisi uzun süre devam eder. Bu etkiyi saçlarımız için de aynı şekilde değerlendirmeliyiz.

Ayrıca tüm vücudumuza nemlendirici kullanmak için uygun günlerdir. Özellikle epilasyon sırasında tüylerin kırılmasına neden olan cilt kuruluğuna karşı bu şekilde önlem alabileceğimiz günlerdir.

Doğal ve güçlü bir cilt nemlendiricisi olan ve bu yönüyle cilt kırışıklığı, pürüzleri, hatta cilt lekeleri üzerinde güçlü etkileri olan ayva çekirdeği jeli yine yengeç günlerinin favori uygulamalarındandır. Hazırlanışını ve diğer detayları burada bulabilirsiniz.

Yengeç burcu kadınlarda göğüsleri yönetir demiştik. Dolayısıyla Ay Yengeç burcundayken göğüs güzelliği ile ilgili tüm bakımlar son derece etkili olacaktır. Çeşitli yağlarla yapılacak masajlar, buz masajları, uygun egzersizler ve kürler diğer günlere oranla çok daha etkili olacaktır. Buradan doğal göğüs büyütme kürüne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Yengeç  burcu günlerinde:

-Havadaki nem miktarı ve yağış ihtimali artar. Evden çıkarken şemsiye almamız iyi olabilir.

-Bu nemden dolayı bu günlerde sebze meyve kurutmak ve kış için çeşitli gıdalar hazırlamak doğru olmaz. Raf ömürlerini kısaltır, hatta daha ilk günlerde küflenip bozulabilir.

-Yine nemin yüksek olması nedeniyle eşyalarımızı havalandırmak ya da ahşap yüzeyleri suyla silmek için yanlış günlerdir. İçeri aldığımız eşyalar küflenebilir, uzun süre nem kokabilir ve ahşaplarımız çabuk kurumayacağı için çok çabuk deforme olur.

-Bu günlerde bitkilerin şifası yapraklarında toplanır. Bu nedenle yaprağı tüketilen sebzeleri ve yaprağı demlenen şifalı bitkileri toplamak için çok uygun günlerdir. Buna imkanınız yoksa bu günlerde pazar alışverişi yapabilirsiniz. Çünkü  yaprak sebzeler dayanıksızdır ve muhtemelen o gün ya da bir gün önce toplanmış olacaktır.

-Bu günlerde bu bitkilerin ekimi de daha sağlıklı büyümelerini ve daha şifalı olmalarını sağlar.

-Bizlere anaçlık ve evcimenlik gibi özellikler yansıtan Yengeç günlerinde evimizle ilgilenmek, dekorasyonla uğraşmak, yemek yapmak çok keyif verecektir. Bu yemekleri ailemizle birlikte kalabalık bir şekilde yemek, birlikte yürüyüşler yapmak, sohbetler etmek çok hoşumuza gidecek ve bağlarımızın daha güçlenmesini sağlayacaktır.

-Yengeç burcunun getirdiği duygusallığı ve duygusal kararları ise iş yerimize taşımamak çok doğru bir davranış olacaktır.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Ay takvimine dönmek için tıklayın.

Etiketler: ,