Ay Terazi Burcunda

Ay Terazi burcunda iken tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Yani hepimiz biraz Terazi burcuna sahip kişiler gibi davranırız.

Terazi burcu uyumu, dengeyi, sevgiyi, nezaketi, güzeliği, keyif ve ince zevkleri temsil eder. Bu nedenle Ay Terazi burcuna geçtiğinde hayatımıza tüm bu özellikler yansır. Bunların dışında daha neşeli ve espirili bir enerji sarar bizleri bu günlerde.
Terazi günlerinde hayatımıza yansıyan bu özellikler hem sosyal hem de ikili ilişkilerimize destek verir. Aşk duygusu ve romantik anlar ön plana çıkar. Yani romantik saatler planlamak için mükemmel bir zamandır.

Tüm bu olumlu enerjilere rağmen bazen daha hassas, daha uçarı, daha az güvenilir ve daha az dengeli davranabiliriz.

Ay Terazideyken olumlu enerjilerle ilişkimizi güçlendirmek ya da karşıt nedenlerle bitirmek mümkündür.

Terazi burcunun bedenimizde temsil ettiği bölgeler kalçalarımız, basenlerimiz, böbreklerimiz, mesanemiz, salgı bezlerimiz ve göbek bölgemizdir. (Yeni yazım "Böbrek Tası En Kolay ve Agrısız Bir Biçimde Nasıl Düser? " için tıklayın.)Ayrıca Terazi Burcu, Oğlak burcunun temsil ettiği cildimizi de etkisi altına alır. Bu nedenle Ay Terazi burcuna geçtiğinde bu organlarımız ve bölgelerimizde hassasiyet oluşur.
Ay Terazi burcundayken bu bölgelerimize zarar verecek şeylerden kaçınmalı, faydalı olacak tedavi ve bakımlara yönelmeliyiz. Çünkü bu süre boyunca bu bölgelere verilecek zarar ve yarar iki kat olacaktır. Örneğin cildimizdeki yara ve sivilcelerle oynamamalı, iz kalmasına sebep olmamalıyız. Böbreklerimizi tuzdan korumalı, bol su tüketmeliyiz; idrarımızı uzun süre tutmamalıyız. Soğuk ya da nemli zeminlerde oturmamalıyız. Bu hem böbreklerimize hem de idrar yollarımıza zarar verir.


Bu günlerde büyük bölümü kalça, basen ve göbekte toplanacak yağlara sebep olacak türden besinlerden uzak durmalı; aşırıya kaçmadan bu bölgeleri şekle sokacak egzersizler yapıp yine bol su tüketmeliyiz. Bu suyun büyük bölümünün 15:00-19:00 saatleri arasında içilmesini öneririm. Böylece böbreklerimizi, idrar yollarımızı daha kolay arındırır; bedenimizden daha fazla toksin ve yağ atabiliriz.(Özellikle küçülen ay fazındaki terazi günlerinde daha da etkili olur.)

Görüldüğü gibi her zaman karşımıza su tüketimi çıkmakta. Suyun önemini ve bilinmeyen faydalarını bloğumuzda üç farklı başlıkta işlemiştim. Aynı şekilde çok basit fakat oldukça etkili sonuçlar veren Tibet egzersizlerine de yer vermiştim. Terazi  burcundan Balık burcuna kadar olan önümüzdeki süreçte her iki konu da kalçalarımızdan ayaklarımıza kadar olan bölgenin sağlığı ve güzelliği için çok önemli. Suyla ilgili yazılarıma buradan, egzersizlere ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu günden itibaren kalçalarımızı daha kolay inceltip şekle sokabilir, selülitlerimizle ve varislerimizle daha kolay savaşabiliriz. Varislerin bitkisel tedavisi için etkili bir yöntem arıyorsanız bu yazılarıma göz atabilirsiniz.

Ay Terazi burcundayken temsil ettiği bölgelere yapılan tedavilerin önemine karşın ameliyatları için uygun günler değildir. Bu nedenle eğer zorunlu değilsek ameliyatımızı biraz ertelememiz daha iyi olur.

Terazi burcunun temsil ettiği besin türü yağlardır. Bu etki ile farkında olmadan yağlı yemeklere yöneliriz. Bedenimiz bu süreçte yağları daha kolay sindirir fakat bu yağın bedenimize iki kat etki edeceğini de aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu kural çerçevesinden bakacak olursak kızartmaların, yanmış yağların ve özellikle kalp ve damar hastaları için katı yağların zararının da iki kat olacağını kolaylıkla tahmin edebiliriz. Ayrıca yağlı besinlerin kiloya neden olan etkisi de bu günler de iki kat olacaktır. Yani biz bu tür bir yiyecekten bir porsiyon yediğimizi düşünürken bedenimiz iki porsiyon yediğini hissedip öyle davranacak.


Bu günlerde zeytinyağı ve tereyağ gibi faydalı yağlarla; içerdiği omega 3 nedeniyle balık tüketmek ise bedenimizi güçlendirecektir.

Terazi burcundan yansıyan bu özellikleri ve kendi bedenimizin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak güne uygun sofralar hazırlayabiliriz. Böylece zarara karşı önlem alırken aynı zamanda avantajlarını da en doğru şekilde değerlendirmiş oluruz.

Diyette olanlarımızın bu kurala uygun davranmalarını önemle vurgulamak istiyorum.

Terazi burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan yiyecek ve içecekleri aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz.

Çok değerli yağ asitleri barındıran avokado.(cilt maskesi olarak da değerlendirilmeli)

Yağ metabolizmasını dengeleyen lahana turşusu.

Vücuttaki yağı çözen ve zayıflamaya yardımcı olan limon, lahana, su/alkali su…

Selülit önleyici enginar, portakal …

Hormonlar ve salgı bezleri üzerinde etkili olan zeytin, mercimek, patates, portakal, böğürtlen…

Böbrek ve mesane sorunlarına karşı faydalı ya da koruyucu özelliklere sahip olan baklagiller, mercimek, kereviz, domates, salatalık, turp, üzüm, armut…

Vücuttan su atılmasını sağlayan domates, karnabahar, enginar, mercimek, ısırgan çayı …(Isırgan çayı tarifi için tıklayın.)

Ayrıca çiçek bitkilerin çayları ya da çiçeği tüketilen sebzeler.

Yukarıda adı geçen bazı bitkilerin kürlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu günlerde etkisi artan bu besinler sadece sağlığımızı değil, güzelliğimizi de korur.

Terazi burcu yağları temsil ettiğinden Ay bu burçtayken yağlarla yapılan tedavilerden ve bakımlardan çok hızlı sonuç alırız. Terazi burcu aynı zamanda enerjisiyle saç uzatma kürlerini de destekler.

Ay Terazi burcundayken etkisi yükselen kürler aşağıdakilerdir:

Ayva Çekirdeği Maskesi: En doğal cilt bakım ürünü olan ayva çekirdeği jeli cildi onarır ve yeniden yapılandırır. Güçlü bir nemlendiricidir. Cilt kırışıklığı, pürüzleri, hatta cilt lekeleri üzerinde etkili bir maskedir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Maya maskesi: İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle cildi besleyip onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Aynı etkileri saçlar üzerinde de gösteren maya maskesi Ay Terazi burcunda iken sadece cilde uygulanmalıdır. Saçlar üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Diğer cilt bakım kürleri ya da maskeler:  Ay Terazi burcundayken sevdiğiniz tüm cilt bakımlarını uygulayabilirsiniz. Tabi yağ içeren bakımların etkisi daha yüksek olacaktır. Cilt bakımı kategorisine buradan ulaşabilirsiniz.

Masajlar: Aromatik yağlarla yapılan masajlar bu günlerde tüm cildimiz için daha etkili olacaktır. Özellikle selülitli bölgelere ayrıcalık tanınmalı. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi kalça ve basenler terazi burcunun etkisi altındadır.

Sığır İliği Maskesi: Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yine bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Havuç Kürü: Hızlı saç uzatma konusunda ün yapmış etkili maskelerden biridir. Ortalama olarak ayda 4 cm uzama sağlar. İçerdiği protein (*keratin);  yağ;  fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, folik asit;  A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri nedeniyle diğer saç uzatma kürlerinden bir adım öne çıkan havuç kürü saçları hızla uzatırken aynı zamanda başta keratin olmak üzere saçın diğer ihtiyaçlarını da karşılar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sinameki Kürü: Saçların ayda 4 cm kadar uzamasını sağlayan bir diğer ünlü ve etkisi kanıtlanmış saç uzatma kürüdür. Saçın ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha zayıf olduğu için haftada bir gün de saç köklerini besleyen bir maske (örneğin maya maskesi)uygulayarak desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Siyah Turp Kürü: Saçın ayda 4 kata kadar daha hızlı uzatılması amacıyla kullanılan bir diğer kürdür. Sinameki kürü gibi bu maske de haftada bir gün saç köklerini besleyen bir maske ile(örneğin maya maskesi) desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Karma ya da tek başına kullanılan yağlar: Terazi burcunun yağlara verdiği gücün avantajı kullanılarak cilt ve saçlara yağ maskeleri ya da yağ masajları uygulanmalıdır. Selülit masajları, saç maskeleri, avokado maskesi, kirpik ve kaşlara uygulanacak yağ bakımları bunlara örnek olarak verilebilir.

Saç uzatma kürleriyle ilgili birkaç hatırlatma:

* Çok hızlı uzayan saç yeterince beslenemeyeceğinden artan ihyacı karşılamak için mutlaka beslenmenize dikkat edin ve maya maskesi gibi saç köklerini beslemeye odaklı bir maskeyi haftada bir kez uygulayın.

* Yukarıdaki saç uzatma kürlerinin etkisi kanıtlanmış olsa da bireysel farklılıklardan dolayı hepsi herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Kürlerden birini seçmeli ve birkaç hafta uygulamalısınız. Sonuç aldığınızı gördüğünüzde devam edin. Etkisi yüksek günlerde uygulamanıza ve kan değerleriniz normal olmasına rağmen sonuç almıyorsanız seçtiğiniz kür sizin kürünüz değildir, alternatif bir kür deneyin.

Deneme yapacak kadar vaktiniz yoksa yani kısa bir süre içinde saçlarınızı uzatmanız gerekiyorsa saç uzatma kürlerinden birini seçmek yerine dönüşümlü olarak hepsini kullanmanızı öneririm.

* Saç uzatma sabır gerektirir. Sürekli saçınıza odaklanıp uzamadığını düşünmek bilinçaltınıza yanlış mesaj verir ki bu da uzamayı engeller. Kürünüzü uygulayın ve saçınızı unutun.

* 1,5 – 2 aylık bir uygulamanın ardından iki haftalık bir ara verin, saç ve saç dipleriniz dinlensin. Bir kürü hiç aralıksız aylarca kullanmak etkiyi giderek zayıflatır. Bu iki haftalık arayı küçülen ay fazında vermeniz en doğrusudur. Büyüyen ay fazı ise saç uzatma konusunda bizim için en kıymetli dönemdir.

Yukarıda  bahsi geçmeyen kürlerden birini sürekli uyguluyorsanız (maya kürü ve karanfil kürü gibi) bu günlerde uygulama yapmamanız ve kürlerin kendilerine özel, etkilerinin arttığı günleri beklemeniz kesinlikle daha üstün sonuçlar almanızı sağlayacaktır..

Ayrıca Ay’ın Terazi burcunda olduğu günlerde:

-Ev işleri yapabiliriz. Çünkü bu günlerde işlerimizi zahmetsizce halledebiliriz. Mekanları havalandırmak için de son derece uygundur.

-Sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal etkinliklere katılmak ayrı bir keyif verir.

-Moda etkinliklerine katılabilir, alışveriş yapabiliriz. Terazi burcundan aldığımız ince zevk doğru alışveriş yapmamıza yardımcı olacaktır.

-Beceri ya da titizlik gerektiren işleri bu günlerde halledebiliriz. Daha çabuk ve daha güzel sonuçlar alırız.

-Bahçe işleri için pek uygun değildir fakat çiçek açan bitkiler ekilebilir.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle.

Ay takvimine dönmek için tıklayın.

Etiketler: ,