Ay Oglak Burcunda

Ay Oğlak burcundan geçerken tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır.

Ay Oğlak burcundayken zihnimiz daha açık olur. Daha disiplinli olmamız organizasyon yeteneğimizi de açığa çıkarır. Daha inatçı ve daha maddeci tavırlar sergileyebiliriz. Olaylara duygusal yaklaşmayız. Bu günlerde daha karamsar, daha kıskanç daha soğuk tavırlar nedeniyle iletişimde pek başarılı olamayabiliriz. Bu etkiler altındayken yeni tanıştığımız kişiler hakkında hemen karar vermemek yerinde olur.
Oğlak burcu dizlerimizi, baldırlarımızı, eklemlerimizi, kemiklerimizi ve cildimizi yönetir. Bu günlerde hassaslaşan bu bölgelerimize daha özenli davranmalıyız. Örneğin aşırıya
kaçan uzun yürüyüş ya da ağır egzersizlerden uzak durmalıyız. Aşırıya kaçmadan yapılan hafif egzersiz ve yürüyüşler ise faydalı olacaktır. Eklemlerimize zarar verecek ani hareketlerde bulunmamalı, varis ağrılarına sebep olmamak için uzun süre ayakta kalmamalıyız. Cildimize zarar verecek şeylerden uzak durmalıyız. Örneğin sivilcelerle ya da epilasyon sonrası oluşabilen batıklarla oynamamalıyız. Bütün bunlar cildimizde onarılmaz izlere ve lekelere sebep olacaktır. Ayrıca bu bölgelerle ilgili ameliyatlar için de Ay’ın Oğlak burcunda olduğu günler tercih edilmemelidir.


Bu bölgeler üzerinde güçlü etkiler yaratan Oğlak burcu günlerini bakım ve tedavi ile son derece verimli geçirebiliriz. Bol kalsiyum ve kısa süreli güneş alarak kemiklerimizi güçlendirebiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi kısa yürüyüşler ve hafif egzersizlerle bağ dokumuzu ve eklemlerimizi güçlendirebilir ya da bacaklarımızı şekle sokabiliriz. Hafif masajlar yaparak ve ayaklarımızı bir süre yüksekte tutarak kan dolaşımını arttırabiliriz. Yine tüm cildimize mevsimsel özelliklere göre soğuk su masajı uygulayabiliriz. Ayrıca bu günleri varis tedavisi için de değerlendirebiliriz. Bitkisel bir tedavi tercih ediyorsak buradaki tedaviler bu konuda oldukça etkilidir.

Oğlak burcu günleri tuz ve mineralleri temsil eder ve emilimlerini arttırır. Bedenimiz tuzu ve mineralleri iki kat algılar.

Düzenleyici ve yapıcı-onarıcı roller üstlenen bu mineraller sağlığımız ve güzelliğimiz için son derece önemlidir. Eksikliğinde ciddi sağlık sorunları, halsizlik, yorgunluk, cilt ve saç problemleri (zayıflık, matlaşma, dökülme, saç beyazlaması, uzamanın yavaşlaması vb.)yaşamaya başlarız. Mineraller üzerinde büyük etkisi olan Oğlak günlerinde mineral alımına önem verilmesi bozulan hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayarak birçok problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Minerallerin vitaminlerle birlikte çalışarak vitaminlerin ve diğer maddelerin etkisini arttırdığını ve yine mineral  grubunun vücut tarafından üretilemediğini, sadece beslenme yoluyla alınabildiğini sürekli hatırlamakta fayda var.


Sporcuysanız, egzersiz yapıyorsanız, anne adayı ya da emziren anneyseniz, gelişim çağında bir çocuğunuz varsa, sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, cildinizin ve saçlarınızın durumu iyi değilse Ay’ın Oğlak burcunda olduğu bu günleri çok iyi değerlendirmeli ve mutlaka mineral içeren gıdalara yönelmelisiniz.

Dikkat etmemiz gereken diğer konu ise tuz tüketimidir. Ay Oğlak burcunda iken tuzun etkisi iki kat olacaktır. Bu konuda en dikkatli olması gerek grup tansiyon hastalarıdır.

Ödem ve selülit rahatsızlığı olanlar da özellikle bu günlerde tuzdan uzak durmalıdır. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz, ödem ve selülit oluşumunu tetikleyecektir. Hem tansiyon hastalarının hem de ödem ve selülit rahatsızlığı olanların bu günler de bol miktarda su içmeleri vücuttaki tuz oranını azaltacaktır. Ayrıca bol su, daha fazla idrar çıkmayı sağlayarak vücuttan tuz atımına yardımcı olacaktır. Suyun diğer faydaları ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Oğlak burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan yiyecek ve içecekler şunlardır:

Tansiyon hastaları için önemli olan elma, muz, soğan, sarımsak, su…

Tansiyonu düşüren, damar sağlığı üzerinde önemli etkileri olan sarımsak. (limon suyu&sarımdak kürüne buradan ulaşabilirsiniz.)

Kolesterolü ve kandaki yağ oranını düşüren, dolaşım sistemini güçlendiren elma, muz, baklagiller, marul, mısır, pazı, taze biber, soğan, domates,  rezene.

Stresi azaltan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan kayısı, şeftali, erik, üzüm, yaban mersini vb. meyveler ile; mısır, brokoli, pazı, soya gibi sebzeler; lavanta, papatya, rezene gibi çaylar.

Öğrenciler ve dikkat gerektiren işerde çalışanlar için çok önemli olan konsantrasyonu arttıran limon, portakal, hurma, incir, mısır, biber, soya, kabak.

Gut ve romatizmaya faydalı olan kiraz, vişne, esmer buğday, tere…

Cildi, saçları ve tırnakları güçlendiren kayısı, çilek, vişne, kiraz, ahududu, mango, kavun, üzüm, limon, salatalık, turp, şalgam, havuç, kereviz, kuşkonmaz, mısır, pırasa.

Yine kan dolaşımını arttırarak cildin canlanmasını sağlayan biberiye, cildi arındıran ısırgan ve lavanta. (İlgili bitkilerin kullanım detaylarına  buradan ulaşabilirsiniz.)

Mineraller içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, sakatatlar, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebzeler, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği, pekmez, bal, kuru meyveler...

Tüm kök bitkiler.

Günde 5 dakika gibi kısacık bir zaman ayırarak yapacağınız Tibet egzersizlerinin de bu konuda büyük büyük etkisi olacaktır. Bu egzersizlerle ilgili detaylı bilgiye ve uygulayanların yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mineraller de proteinler ve vitaminler gibi önce hayati önem taşıyan organlarımız tarafından kullanılır. Arta kalanı ise tırnaklarımız, cildimiz ve saçlarımız tarafından kullanılır. Bu nedenle mineral eksikliğine izin vermemek gerekir. Minerallerin eksikliği durumunda solgun, kuru, kırışık, mat bir cilt; kolay kırılan, lekeli, mat ve sağlıksız tırnaklar; ince, zayıf, kolay kırılan, mat, güçsüz, dökülen ve uzamayan saçlar kaçınılmazdır. Dıştan uyguladığınız en pahalı ürünlerden ya da en iyi doğal bakımlardan en etkili zamanlarda uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız beslenmenizi yeniden gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

Ay’ın Oğlak burcunun etkilerini bizlere yansıttığı bu günler de, bu özelliklere göre seçilmiş bakımların uygulanması çok önemlidir. Bu nedenle uyguladığımız maskelerin de mineral içermesi gerekir.

Ay Oğlak burcunda iken yüksek etki sağlayan kürler ve maskelere geçmeden evvel bir hatırlatma yapmak istiyorum:

Severek uyguladığınız bakım kürü aşağıdaki listede bulunmuyorsa bu günlerde etkisi zayıf olduğu içindir. Böyle etkisi zayıf bir günde uygulama yapmak yerine o bakımın kendi gününü bekleyin. Böylece hem zamanınızı hem de elinizdeki malzemeyi doğru ve ekonomik kullanmış olursunuz. Daha da önemlisi yaptığınız bakımdan daha hızlı ve mükemmel sonuç alacak olmanızdır. Konuyla ilgili ay takvimini buradan takip edebilirsiniz.)

Maya maskesi: İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle saç köklerini besleyerek dökülmeyi durdurur/önler;  saç tellerini kökten uza onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar; aynı etkilerle saçın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlar.
Bu günler maya maskesi sadece saçlara değil yüze uygulandığında da etkili sonuçlar verir. Oğlak burcu günlerinde saç köklerini hedef alan bu maske çok doğru bir seçim olacaktır. Büyüyen ay fazındaki Oğlak günlerine nazaran küçülen ay fazındaki Oğlak günlerinde saç köklerindeki etki çok daha güçlü olacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın. (İçinde bulunduğumuz ay fazını buradaki ay takviminden öğrenebilirsiniz.)

Ayva Çekirdeği Maskesi: En doğal cilt bakım ürünü olan ayva çekirdeği jeli cildi onarır ve yeniden yapılandırır. Güçlü bir nemlendiricidir. Cilt kırışıklığı, pürüzleri, hatta cilt lekeleri üzerinde etkili bir maskedir. Uygulanış şekli için tıklayın.


Cennet hurması maskesi: Yüksek miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, çinko, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içerdiğinden doğal bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır.
Ana maddesi olan hurma yüksek miktarda askorbik asit ve fenolik bileşikler içerdiğinden bu maskeyi çok güçlü bir antioksidan haline getiriyor. Yine güçlü bir antioksidan olan pekmez ve iyi bir sıkılaştırıcı olan yumurta akı cildin tüm ihtiyacını karşılamaya yetiyor.
28 günde bir karşımıza çıkan ve cilt bakımında en etkili gün kabul edilen Oğlak günlerinde uygulanacak en temel maskelerden biridir. Uygulama şekli için tıklayın.
 
Yoğurt-karbonat maskesi: Cilt lekeleri ve çillerin rengini açan bu maske içerdiği karbonatla gözeneklerde derin bir temizlik sağlayarak siyah noktalardan da arındırır. Cildi alkali hale getirir yani toksinleri uzaklaştırıp o bölgede oksijeni arttırır. En fazla mücadele gerektiren cilt sorunlarından biri olan lekeler için düzenli uygulama gerektirir. Bunun dışında derin bir temizlik ve cilt sağlığı için Oğlak günlerinde uygulanması büyük fayda sağlayacak  maskelerden biridir. Uygulama şekli için tıklayın.


Diğer cilt bakım maskeleri ve kürleri: Cildimizi temsil eden Oğlak burcu günlerinde yapılan tüm cilt bakımları son derece etkili sonuçlar almamızı sağlar.

Leke, çil ve siyah nokta maskesi için tıklayın. Ayrıca buradan ulaşabileceğiniz cilt bakımı kategorisinde birçok uygulama bulabilirsiniz.


Manikür ve pedikür: cilt bakımı için son derece etkili olan bu günler manikür ve pedikür yaptırabileceğimiz uygun günlerden biridir. Özellikle küçülen Ay fazındaki Oğlak burcu sonuçların daha kalıcı olmasını sağlar.

Karanfil Kürü: Saç dökülmesine karşı son derece etkili bir kür olan karanfil kürü düzenli kullanımda hızla sonuç verir ve yeni saç oluşumunu sağlar. Saç köklerini güçlendirdiğinden saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Çocukların saçlarının gürleştirilmesinde de aynı şekilde etkilidir. Ay’ın Oğlak burcunda olduğu bu günlerde saç kökleri önem kazandığından etki artmaktadır. Küçülen ay fazındaki Oğlak burcu ise saç köklerinde mükemmel sonuçlar verecektir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sığır İliği Maskesi: Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını da sağlar. Amacınız sadece saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç oluşumunu sağlamaksa küçülen ay fazındaki Oğlak burcunun etkisi çok daha yüksek olacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Saç uzatma kürleri olarak ün yapmış ve direkt bu amaçla kullanılan Sinameki Kürü, Siyah Turp Kürü ve Havuç Kürlerini zorunlu olmadıkça Ay Oğlak burcunda iken uygulanmasına gerek yoktur. Fakat bunlar arasından Havuç kürünü içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı saç köklerini beslemek amacıyla bu günlerde uygulanabilir. Uygulanış şekli için tıklayın.

No Poo: Şampuansız şaç yıkama yöntemi olan no poo saç köklerini kimyasalların zararlı etkilerinden arındırarak saçın ve saç derisinin yenilenmesini sağlar. Hücrelerin sağlıklı ve işler hale gelmesini sağlayan bu yöntem bu yönüyle beyaz saçların eski rengine dönmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca derin bir temizlik sağlaması sebebiyle saç köklerinin oksijen alımını arttıracak ve bu da saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Daha faydalı olması için tüm zamanlarda düzenli olarak şampuan yerine kullanabileceğiniz bu yöntemi bu şekilde yapamıyorsanız  saç kökleri ve saç derisi için önemli olan günlerde bir maske gibi de kullanabilirsiniz. Ay’ın Oğlak burcunda olduğu günler bu uygulama için uygundur. Küçülen ay fazına rastlayan Oğlak burcu günleri ise daha uygundur. Uygulanış şekli için tıklayın.

Oğlak burcu günleri saç boylarından ziyade kökleriyle daha ilişkili olduğundan ve kimyasalların saç köklerine olan zararını arttıracağından saç boyama için kullanılmamasında fayda var. Fakat doğal ve zararsız saç boyası olan kına, saç köklerini beslemek amacıyla uygulanabilir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Yılın belli dönemlerinde Oğlak Burcu günleri epilasyonda mükemmel sonuçlar verir. Bu dönemlerden birinde olup olmadığımızı öğrenmek için tıklayın.

Bunların dışında Ay Oğlak burcundayken:

-Hava mevsime göre serin ya da soğuk olacaktır. Dışarı çıkarken tedbirli olmakta fayda var.

-Ev işleri, tamirat ve tadilat yapmak pek uygun değildir.

-Kimyasal uygulamalar için uygun olmadığından giysileri kuru temizlemeye vermemek daha iyidir.

-Soğan, sarımsak, turp, havuç, patates, kereviz, şalgam, pancar, yer elması gibi toprağın altında yetişen sebze ve meyveleri toplamak çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki Oğlak burcunda)

-Kök bitkilerin ekilmesi çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki Oğlak burcunda)

-Bitkilerin etrafındaki zararlı otları temizlemek uzun süre temiz kalmalarını sağlar.

-Dikkat, disiplin ve detaylı çalışma gerektiren işler ya da toplantıları yapmak iyidir.

-Kalabalık sohbet ortamlarını tercih etmek yerine kendimize zaman ayırmak daha iyidir.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Oğlak burcu etkisinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile içinde bulunduğumuz Ay fazını öğrenmek için tıklayın.

Etiketler: ,