Ay Basak Burcunda

Ay Başak burcundan geçerken tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Bu nedenle bu süre boyunca hepimiz kısmen Başak burcu gibi davranırız.

Ay Başak burcundayken daha zekice davranırız. Diğer günlerden daha metodik, daha hesaplı, daha kurnaz, daha eleştirel, düşünceler ortaya çıkar. Başak burcunun etkisi ile daha detaycı ve daha çalışkan oluruz.

Hem aile içi hem sosyal hem de ikili ilişkilerimizde daha mesafeli bir enerji hakimdir. Aslında bu mesafe bizim için faydalı olacaktır. Çünkü güçlü eleştirel tavrımızın farkına varmadan ilişkilerimize zarar verebiliriz. Bu nedenle Ay’ın Başak burcunda olduğu günleri kendimize ayırmamız daha doğru olabilir.

Ailemizden, dostlarımızdan, iş arkadaşlarımızdan ya da patronumuzdan bir şey talep edeceksek Başak burcu etkisinin sona ermesini beklemek yerinde bir tercih olur. Ay’ın başak burcunda olduğu günler sorunların çözümünü zorlaştırabilir. Bunu aklımızda tutarak çözüm için bu günlerde hareket etmemek menfaatimize olur.


Başak burcu metabolizmamızı, sinir sitemimizi, sindirim istemimizi, pankreasımızı, dalağımızı, apandistimizi, karın/göbek bölgemizi ve bağırsaklarımızı yönetir. Ayrıca kan dolaşımımızı da etkiler. Ay Başak burcundayken bu organlarımız daha hassas olur. Daha fazla çalışır ve daha fazla yorulur. Bunların etkisiyle rahatsızlıklara ve hastalıklara daha açık olur.

Bu dönemde stresten uzak kalmalı, uzun ve yorucu koşulardan uzak durmalı, kabızlığa sebep olan gıdalardan uzak durmalıyız. Sindirim sistemimizi zorlayacak ağır ve yağlı yiyecekleri tercih etmemeliyiz. Aslında beslenmemizi biraz kısıtlayarak 2-3 günlük mini bir diyet uygulamak ya da oruç tutmak sindirim sistemimiz için çok rahatlatıcı olacaktır.

Bu günler bu organların ameliyatı için riskli olabilir. Fakat diğer tüm tedaviler için büyük destek sağlar. Bu desteği en güzel biçimde değerlendirmek için tedavimizi bu günlere çekebiliriz. Ayrıca bu organlara iyi gelen yiyecek ve içecekleri beslenmemize dahil etmemiz gerekir. Örneğin kabızlığı önleyen lifli gıdaları.

Başak burcu günleri tuz ve mineralleri temsil eder ve emilimlerini arttırır. Bedenimiz tuzu ve mineralleri iki kat algılar.

Düzenleyici ve yapıcı-onarıcı roller üstlenen bu mineraller sağlığımız ve güzelliğimiz için son derece önemlidir. Eksikliğinde ciddi sağlık sorunları, halsizlik, yorgunluk, cilt ve saç problemleri (zayıflık, matlaşma, dökülme, saç beyazlaması, uzamanın yavaşlaması vb.)yaşamaya başlarız. Mineraller üzerinde büyük etkisi olan Başak günlerinde mineral alımına önem verilmesi bozulan hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayarak birçok problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Minerallerin vitaminlerle birlikte çalışarak vitaminlerin ve diğer maddelerin etkisini arttırdığını ve yine mineral  grubunun vücut tarafından üretilemediğini, sadece beslenme yoluyla alınabildiğini sürekli hatırlamakta fayda var.

Sporcuysanız, egzersiz yapıyorsanız, anne adayı ya da emziren anneyseniz, gelişim çağında bir çocuğunuz varsa, sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, cildinizin ve saçlarınızın durumu iyi değilse Ay’ın Başak burcunda olduğu bu günleri çok iyi değerlendirmeli ve mutlaka mineral içeren gıdalara yönelmelisiniz.

Dikkat etmemiz gereken diğer konu ise tuz tüketimidir. Ay Başak burcunda iken tuzun etkisi iki kat olacaktır. Bu konuda en dikkatli olması gerek grup tansiyon hastalarıdır.

Ödem ve selülit rahatsızlığı olanlar da özellikle bu günlerde tuzdan uzak durmalıdır. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz, ödem ve selülit oluşumunu tetikleyecektir. Hem tansiyon hastalarının hem de ödem ve selülit rahatsızlığı olanların bu günler de bol miktarda su içmeleri vücuttaki tuz oranını azaltacaktır. Ayrıca bol su, daha fazla idrar çıkmayı sağlayarak vücuttan tuz atımına yardımcı olacaktır. Suyun diğer faydaları ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Başak burcunun temsil ettiği organlar için bu günlerde tüketilmesinde fayda olan yiyecek ve içeceklere de göz atalım:

Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için önemli olan ananas, elma, armut, çilek, incir, yaban mersini, erik, üzüm, bal kabağı, havuç, lahana, bezelye, turp, pırasa, kereviz, soğan, rezene vb.

Tansiyon hastaları için önemli olan elma, muz, soğan, sarımsak, su…

Stresi azaltan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan kayısı, şeftali, erik, üzüm, yaban mersini vb. meyveler ile; mısır, brokoli, pazı, soya gibi sebzeler; lavanta, papatya, rezene gibi çaylar.

Sindirim sistemini arındıran ısırgan çayı. (Hazırlanışına buradan ulaşabilirsiniz.)

Öğrenciler ve dikkat gerektiren işerde çalışanlar için çok önemli olan konsantrasyonu arttıran limon, portakal, hurma, incir, mısır, biber, soya, kabak.

Mineraller içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, sakatatlar, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebzeler, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği, pekmez, bal, kuru meyveler...

Başak burcu aynı zamanda şifacılıkla ilişkilendirilir. Bu yönüyle genel sağlığımıza yani tüm bedenin tedavisi için destek verir. Dolayısıyla bağışıklık sistemimizi güçlendiren her türlü gıda da bu günlerde tüketilmelidir… Örneğin soğan, sarımsak, kuşburnu, limon, portakal, greyfurt.

Günde 5 dakika gibi kısacık bir zaman ayırarak yapacağınız Tibet egzersizlerinin de bu konuda büyük büyük etkisi olacaktır. Bu egzersizlerle ilgili detaylı bilgiye ve uygulayanların yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mineraller de proteinler ve vitaminler gibi önce hayati önem taşıyan organlarımız tarafından kullanılır. Arta kalanı ise tırnaklarımız, cildimiz ve saçlarımız tarafından kullanılır. Bu nedenle mineral eksikliğine izin vermemek gerekir. Minerallerin eksikliği durumunda solgun, kuru, kırışık, mat bir cilt; kolay kırılan, lekeli, mat ve sağlıksız tırnaklar; ince, zayıf, kolay kırılan, mat, güçsüz, dökülen ve uzamayan saçlar kaçınılmazdır. Dıştan uyguladığınız en pahalı ürünlerden ya da en iyi doğal bakımlardan en etkili zamanlarda uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız beslenmenizi yeniden gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

Ay’ın, Başak burcunun etkilerini bizlere yansıttığı bu günler de, bu özelliklere göre seçilmiş bakımların uygulanması çok önemlidir. Bu nedenle uyguladığımız maskelerin de mineral içermesi gerekir.

Başak günlerinde yoğun etki sağlayan kürler ve maskeler şunlardır:

Maya maskesi: İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle saç köklerini besleyerek dökülmeyi durdurur/önler;  saç tellerini kökten uza onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar; aynı etkilerle saçın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlar.

Bu günler maya maskesi sadece saçlara değil yüze uygulandığında da etkili sonuçlar verir. Başak burcu günlerinde saç köklerini hedef alan bu maske çok doğru bir seçim olacaktır. Büyüyen ay fazındaki Başak günlerine nazaran küçülen ay fazındaki Başak günlerinde saç köklerindeki etki çok daha güçlü olacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Karanfil Kürü: Saç dökülmesine karşı son derece etkili bir kür olan karanfil kürü düzenli kullanımda hızla sonuç verir ve yeni saç oluşumunu sağlar. Saç köklerini güçlendirdiğinden saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Çocukların saçlarının gürleştirilmesinde de aynı şekilde etkilidir. Ay’ın Başak burcunda olduğu bu günlerde saç kökleri önem kazandığından etki artmaktadır. Küçülen ay fazındaki Başak burcu ise saç köklerinde mükemmel sonuçlar verecektir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sığır İliği Maskesi: Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını da sağlar. Amacınız sadece saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç oluşumunu sağlamaksa küçülen ay fazındaki Başak burcunun etkisi çok daha yüksek olacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Saç uzatma kürleri olarak ün yapmış ve direkt bu amaçla kullanılan Sinameki Kürü, Siyah Turp Kürü ve Havuç Kürlerini zorunlu olmadıkça Ay Başak burcunda iken uygulanmasına gerek yoktur. Fakat bunlar arasından Havuç kürünü içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı saç köklerini beslemek amacıyla bu günlerde uygulanabilir. Uygulanış şekli için tıklayın.

No Poo: Şampuansız şaç yıkama yöntemi olan no poo saç köklerini kimyasalların zararlı etkilerinden arındırarak saçın ve saç derisinin yenilenmesini sağlar. Hücrelerin sağlıklı ve işler hale gelmesini sağlayan bu yöntem bu yönüyle beyaz saçların eski rengine dönmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca derin bir temizlik sağlaması sebebiyle saç köklerinin oksijen alımını arttıracak ve bu da saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Daha faydalı olması için tüm zamanlarda düzenli olarak şampuan yerine kullanabileceğiniz bu yöntemi bu şekilde yapamıyorsanız  saç kökleri ve saç derisi için önemli olan günlerde bir maske gibi de kullanabilirsiniz. Ay’ın Başak burcunda olduğu günler bu uygulama için uygundur. Küçülen ay fazına rastlayan Başak burcu günleri ise daha uygundur. Uygulanış şekli için tıklayın.


Başak burcu günleri saç boylarından ziyade kökleriyle daha ilişkili olduğundan ve kimyasalların saç köklerine olan zararını arttıracağından saç boyama için kullanılmamasında fayda var. Fakat doğal ve zararsız saç boyası olan kına, saç köklerini beslemek amacıyla uygulanabilir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Yılın belli dönemlerinde Başak Burcu günleri epilasyonda mükemmel sonuçlar verir. Bu dönemlerden birinde olup olmadığımızı öğrenmek için tıklayın.


Bunların dışında Ay Başak burcundayken:

-Sessiz ortamlarda bulunmak ve kendimizle kalmak daha faydalıdır.

-Hem bedenimize hem ruhumuza iyi gelecek egzersizler, meditasyon, yoga vb. aktiviteler için en güzel günlerdendir.

-Kişisel gelişimi destekleyen tüm çalışmalar için uygundur.

-Detaylı düşünmemiz gereken konulara ya da detaylı çalışmalara zaman ayırmamız işimizi kolaylaştırır.

-Temizlik ve ev işleri yapmak için pek uygun değildir.

-Ekme, budama, bakım, haşerelerle mücadele vb. gibi bahçe işleri için son derece elverişlidir.

-Soğan, sarımsak, turp, havuç, patates, kereviz, şalgam, pancar, yer elması gibi toprağın altında yetişen sebze ve meyveleri toplamak çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki Başak burcunda-bütün şifa bitkinin kökünde toplandığı için)

- Konserve hazırlamak için uygun değildir, küflenebilir.

-Kök bitkilerin ekilmesi çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki başak burcunda)

-Başak günlerinde hava genellikle serin ya da soğuk olduğundan dışarı çıkarken tedbir almak iyi olur.

-Finansal planlamalar için uygundur.

-Dikkat ve detaylı çalışma gerektiren işler ya da toplantılar için en verimli günlerdir.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Ay takvimine dönmek için tıklayın.
 
 
Kozmik Bakım
Kozmik Bakım

Sağlıklı yaşam,bakım kürleri,şifalı bitkiler..

75 yorum:

 1. Sevgili kozmik bakimcim keratin bakim icin uygun gunler ne zaman?

  YanıtlaSil
 2. protein günlerini kullanmanız en güzeli olur sevgili ezgi. keşke aslan günlerini değerlendirebilseydiniz. acilse yay günlerini değerlendirin.(22 mart) değilse 8-10 nisan arasındaki aslan günlerini değerlendirmenizi öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 3. bu ayın 28 de rahimden ameliyat olabilirim nasıl bi sorunla karşılaşırım.
  en uygun tarih ne zaman...belki erleyebilirim inş.
  yardımcı olurmusunuz lütfen
  korktum şimdi...

  YanıtlaSil
 4. büyüyen fazda olacağımız için enfeksiyona daha açık olacaktır.biraz fazla özen gösterin sonrasında kendinize. ayrıca iyileşme süreci biraz yavaşlar. 11-20 eylül arası daha iyi bir tarih diyebiliriz. acil durumlar dışında dikkate almaya çalışıyoruz bu tarihleri. olumlu etkilerini de görüyoruz. fakat unutmayın ki hergün birçok ameliyat gerçekleşiyor,iyileşme yaşanıyor. sizin öncelikli uzak durmanız gereken şey stres. şifa diliyorum sevgili matilda.

  YanıtlaSil
 5. Yanlislik oldu galiba epilasyon takvimine gore kuculuyor olmasi gerekiyor

  YanıtlaSil
 6. evet sevgili sühendan, gerekli düzeltmeyi yaptım. çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. yazabiliyorsunuz sevgili salim meriç, sorunsuz ulaşmış bu yorumunuz.

  YanıtlaSil
 9. iyi günler kozmik bakım,ben de başak burcuyum,son bir senedir her gün şampuanlamaktan olsa gerek güçlü saçım hem seyrekleşti hem de çok yağlanıyor,bunun için bir haftadır karbonat ve sirke yöntemini kullanıyorum iyi de gidiyor,sormak istediğim soru şu;haftada bir kez bakım yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim ne kullanmalıyım,eski saç sağlığıma kavuşmak istiyorum,bu girdaptan nasıl kurtulurum şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. sevgili ali koç merhaba,
  evet, her gün yıkadığınız için daha fazla yağ salgılanıyor. no poo yöntemiyle çözüm bulmanız ise sevindirici.
  ben saçlarınızı yeniden güçlendirmek için maya maskesini ya da arı poleni maskesini öneririm. ikisini de deneyin. saçınız hangisine daha iyi tepki verirse onunla devam edin. ay takvimini takip etmek isterseniz ay'ın koç, boğa, aslan, başak, yay ve oğlak burcunda olduğu günleri tercih etmenizi öneririm. bu iki maskenin etkisi bu günlerde çok daha yüksek olur. güzel haberlerle dönmenizi diliyorum. şifa olsun:)

  YanıtlaSil
 11. 7 marta kadar buyuyen fazsa neden epilasyon tarihi o gunler arasinda

  YanıtlaSil
 12. sevgili sühendan, başak burcu günlerinin sadece küçülen ay'a dahil olan kısmını kullanıyoruz. dolunay başak burcunda gerçekleştiği için başlangıcında hala büyüyen ay fazında oluyoruz. epilasyon yayınını dikkate alın ya da mart 2-15 takvimini daha detaylı inceleyin. sevgiler.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba :)) maya maskesini 1 hafta icinde 2 kere uygulasam saçi yorar miyim. Iyi calismalar :))

  YanıtlaSil
 14. merhaba sevgili burçin:))
  gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz, şifa olsun:)

  YanıtlaSil
 15. Saç kesimi için uygun mu acaba hızlı uzasın istiyorum acil cevap bekliyorum🙈

  YanıtlaSil
 16. dünkü aslan günlerini değerlendirmeniz çok iyi olurdu sevgili kübra. başak burcu bunun için hiç uygun değil malesef. uzamasını istemeyenler tercih etmeli. nisan ayı takviminden koç ya da aslan günlerini takip edin. sevgiler:)

  YanıtlaSil
 17. mrb kozmikçim bugün saçımı boyatmayı düşünüyorum sence uygun mudur? geçenlerde sana sormuştum inan aşırı memnun kaldım:)

  YanıtlaSil
 18. Sevgili kozmik basak gunlerinde saclari yumusatmak,yipranmis saclari onarmak icin onerebilecegin bi maske var mi?

  YanıtlaSil
 19. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. Maya ve polen maskeleri uygun olur sevgili merve. Sifa olmasini diliyorum.

  YanıtlaSil
 21. buralarda uzun zamandir yoktum. Paylasimlari takip edemedim. Ciddi bi ameliyat gecirdim. Her seyin bi devasi cok sukur ki var. Simdi acilan arayi kapama zamani,basladim o yuzden maskelere,bakimlara her zmanki gibi senin blogundan ama.Maya bana pek iyi gelmedi bi kac sefer denemistim uzamasi icin saclarim cok kalin telli benim daha da kalinlastirdi adeta:) ama poleni temin edecegim aktarlarda bulurum herhalde?tesekkurler kozmik herkes sifasini bulsun:)

  YanıtlaSil
 22. Sevgili canan, sorunuzu simdi gordum malesef. Boya icin daima koc ve aslan gunlerini tercih ediyoruz aklinizda bulunsun. Ayrica kullaniyorsaniz facebooktan ya da twitterdan takip etmeniz gerekli hatirlatmalari almanizacisindan cok iyi olur. Sevgiler..

  YanıtlaSil
 23. Cok gecmis olmus sevgili merve. Neyse ki simdi iyisiniz anladigim kadariyla.
  Polen maskesinde corekotu yagi kullanmayin, sac telini kalinlastirir. Onun yerine isterseniz badem yagi kullanabilirsiniz.
  Sifa olmasini diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkur ediyorum Kozmik cok sagol. Cok sukur iyiyim simdi. Tamamdir onu kullanmayim o halde bugun gliserin aldim onu kullanmaya baslayacagim. Sonuclari yazarim. Tesekkurler

   Sil
 24. kaş aldırma için uygun bir gün var mıdır?

  YanıtlaSil
 25. Sevgili geen mac, kaslariniz zayifsa ay'in aslan burcunda oldugu gunleri tercih edin. Degilse epilasyon gunlerini de tercih edebilirsìniz fakat hatali alim yapmamaya dikkat edin.sevgiler.

  YanıtlaSil
 26. kozmikcim selamlar..benm bi sorum olucaktı..önümüzdeki hafta 2 hazirana diş çekimi için randevu verdi doktor ama ay takvimi açısından uygunmudur..değilse uygun olan bi tarih varmıdır..çünkü normal bi diş çekimi olmayacak.yirmilik dişim olduğu için küçük bi operasyonla alınacak..daha öncede çektirdm baya sıkıntılı oldu..merakla aydınlanmayı bekliyorum..randevu tarihimi değiştiricem duruma göre :)

  YanıtlaSil
 27. Kozmik bakm merhaba. Ben 12 haziran 1 temmuz arası ben aldrmak icin doktora gitcem. Bunun icin en uygun tarih ne zamandır. Tesekkür ederm

  YanıtlaSil
 28. sevgili gelin84,
  2 haziran dolunay günü, kesinlikle iptal etmelisiniz!!! bu küçülen fazda süremiz biraz kısıtlı bu tedavi için. 7-8 ve 15 haziran olabilir. çok zorda kalırsanız da 9 haziran.
  şifa diliyorum.

  YanıtlaSil
 29. sevgili burçin,
  benin yerini de yazarsanız daha sağlıklı bilgi verebilirim.

  YanıtlaSil
 30. Yüzdeki beni aldırmak istiyorm. Tarihte 1 temmuzdan sonra :)

  YanıtlaSil
 31. 5-6 temmuz olabilir, daha da güzeli 13-14 temmuz olur sevgili burçin.

  YanıtlaSil
 32. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 33. Merhaba Kozmik pazartesi günü ev için inşaata başlayacağız. Pazartesi günü başlamak için uygunmudur. Teşekkürler sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ay yay burcunda büyüyor olacak. başka bir yönden sorun olmazsa sizi çok güzel destekler. hızlı ve sorunsuz ilerler yani :)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Sevgiler

   Sil
 34. Kozmicim acil ameliyat gunu belirlememiz gerekiyor annem icin size nasil ulasacagimi bilemedim. Diz protezi takilacak malum yasli ve ben endiseleniyorum agustos ayi icerisinde bir zaman dilimi tavsiyesinde bulunabilir misin lutfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun sevgili kelebek.
   2-11 eylül arası uygun olur bu ameliyat için. öncesi büyüyen faza rastladığı için tercih edilmez fakat zorunluluk söz konusu ise en azından 24-28 ağustos arasından sakının.
   şifa diliyorum.

   Sil
 35. Merhaba kozmik,
  Şimdi ben 6-7- ağustosta epilasyon yaptım. Fakat bi sonraki uygun güne kadar bekleyemiyor sık uzayanlar. Onlar için en zararsız ne gün epilasyon yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3 ve 12 eylül tarihlerini bekleyemez misiniz sevgili sumsum. bu ay tek seçenek vardı fakat önümüzdeki seçenekler de çok uzak değil.

   Sil
 36. Merhabw kozmik bakim saclarimin cok dokulmesi ile ilgili daha oncede yazmistim size. Karanfil kürünü bir hafta hergün denedim ve inanilmaz derecede azalma sagladi. Suan yuzume ve saclarima maya maskesi yaptim bekliyorum. sizden birsey ogrenmek istiyorum.Haftada bir maya maskesi ve karanfil kürü uygulasam sizce uygun olur mu? Ayrica bakim yagi olarak ne kullanmaliyim ve ne sıklıkla yapmaliyim. Teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   çok sevindim :) uygun olur tabi, sakıncası yok. çörekotu yağı dökülen saçları geri kazandır. deneyin mutlaka. fakat bazılarımızda saçı sertleştirebiliyor. böyle bir durumla karşılaşırsanız sarı kantaron yağı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 37. Peki çörekotu yada sari kantaron yağını nasil kullanmaliyim? Ne sıklıkla ve sacimda ne kadar süre bekletmeliyim? Cok tesekkur ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maske şeklinde uygulayın sevgili tubilli fakat bekleme süresini ayarlamanız lazım. yarım saat ile başlayın, size rahatsız edecek bir durum oluşmazsa yavaş yavaş arttırın süreyi. örneğin benim saçım yağları uzun sure kaldırabiliyor. çok sık olmasa da mecbur kaldığımda yirmi saate yakın tuttuğum oluyor. yani saçınız müsade ediyorsa birkaç saat kalabilir.

   Sil
 38. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 39. Kozmikcm epilasyon gunu basak burcuyla basladi degilmi.emin olamadim

  YanıtlaSil
 40. Kozmikcm selamlar..kalici olmasini istedigimiz, devamliliginda istikrar gosterebilecegimiz yeni bir ise veya bi eyleme baslamak icin en uygun tarih nedir ogrenebilirmiyim..mucize beklemiyorm tabikide ayin gucunu sayende hep birlikte goruyoruz..niye nimetlerinden en guzel sekilde faydalanmiyalim dimi ama ;) epilasyon gunlerinin cok sıkı takipcisiyim..lakin merak ettigim bisey var regl donemlerinde epilasyonun dini acidan uygun olmadigini biliyordum,baskaca sebepleri nedir..bunu sizden ogrenmek istedim..tesekkurler simdiden ilgin icin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. koç,yengeç,terazi ve oğlak günleri uygun olur; bunu değerlendirmekte fayda var tabi :)
   regl döneminde enfeksiyona, mikroba ve alerjik tepkilere açık oluruz. saç boyasında da durum aynıdır. ayrıca her ikisinde de ay'ın desteğini alamıyoruz maalesef.
   sevgiler :)

   Sil
  2. Bu istikrar konusunda etkinin tavan yaptigi, ayin gucunun zirve oldugu bi gun soyleyebilirmisin kozmikcm..? Buyuyen kuculen fazlatdan hangisi daha etkili..? Birz daha ayrintili bilgilendirebilirmisin kozmikcm :)

   Sil
  3. önümüzdeki oğlak günlerini değerlendirin sevgili f. İzmirli. büyüyen faz ve yeni ay enerjisini de barındırıyor bu ay. oldukça faydalı olur.

   Sil
 41. Merhaba kozmik bakım benim merak ettiğim dolunay normal doğumu etkiliyor mu dolunay zamanı yapılan doğumların çok zor olduğunu duymuştum.bu çarşambada dolunay zamanı sanırım benim de doğumun yakin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili pelinim8585 merhaba,
   doğum yakınsa dolunayın çekim kuvveti doğumu etkiler doğrudur. fakat bunu zorlaştırmaz, aksine kolaylaştırır :) sadece stresiniz fazla olabilir dolunayın etkisiyle. biliyorsunuz hepimize bu yönde etkileri oluyor. bunun bilincinde olmak stresle başa çıkmayı da kolaylaştırır aslında, öyle değil mi? :)
   ben size keyifli, neşeli, sağlıklı bir doğum diliyorum <3 :)

   Sil
 42. Merhaba,
  Bende saç çekme hastalığı var.Saçlarımı kökünden çekiyorum ve çektiğim saçlar tüy gibi ve inanılmaz derecede kaşıntı yaparak çıkıyor.Saç köklerimi güçlendirecek ve saç derimin kaşıntısını dindirecek şekilde hangi Maskeyi haftada kaç kez kullanmalıyım.

  YanıtlaSil
 43. Sevgili kozmikbakım; uzun süre devam ettiğim fakat sonrasında bıraktığım tibet egzersizleri için koç günlerini bekliyorum..Peki başak günleri başlamak için uygun mudur?

  YanıtlaSil
 44. Merhaba kozmikcim. Acaba saça keratin uygulamasi icin hangi günler uygun olur ? Basak uygun nu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en iyisi aslan günleri olur sevgili kardelen. koç burcu da en iyi alternatifimiz olabilir.

   Sil
 45. Peki teşekkür ederim kozmikcim :)

  YanıtlaSil
 46. merhabalar ben başak burcuyum saçlarım kıvırcık ve ince telli uçlarıda çok kırılmaya başladı saçlarımın hacim kazanmasını ve sağlıklı uzamasını istiyorum başak günlerinde saçlarımı kestirmem uygun mu sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili yaren,
   başak burcu hacim vermez maalesef. üstelik uzamayı yavaşlatır. sizin için en ideali aslan günleri olur. takvimi mutlaka inceleyin ki hata yapmayın.
   sevgiler <3

   Sil
 47. Merhaba. Maya maskesi icin kuru maya mi yoksa yas maya mi kullanacagim ? Simdiden vereceginiz cevap icin tesekkur ederim herkese sifa olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili şeyma,
   ben kuru maskeyi tercih ediyorum.
   şifa olsun..

   Sil
 48. merhaba kozmik bakım
  öncelikle sitenizden çok faydalı bilgiler öğrenip uyguladığımı ve güzel sonuçlar aldığımı söylemeden geçemeyeceğim.
  Soruma gelirsem 2 gün önce saçlarımı kestirdim ve malesef istediğimden çok kısa oldu ve saçlarım hem çok çok fazla dökülüyor hem kopmalar var hem de kısa. bu nedenle daha önce uygulayıp faydasını gördüğüm sinemaki kürüne başladım pazartesi gecesi. bugün de maya maskesi yaptım ve ayrıca karanfil kürü de yapmak istiyorum. sizce bu üçünü hangi düzende uygularsam çok daha iyi sonuçlar alırım? şimdiden çok çok teşekkür ediyorum paylaştığınız güzel bilgiler için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili fskaraman, faydalı olması beni çok mutlu etti :)
   maya ve sinameki kürlerinin uygulama günleri farklı diyebiliriz arada bir çakışsa da. sinameki kürünü ikizler, terazi ve kova günlerinde; mayayı boğa, başak, oğlak günlerinde uygulayın. koç, aslan ve yay ortak günler. dönüşümlü olarak uygulayabilir ya da saçınızın daha çok sevdiği maskeyi bu günlere alabilirsiniz. karanfil kürü zaten günlük kullanıma uygun, her gün devam edebilirsiniz.
   şifa olsun :)

   Sil
 49. merhaba kozmikcim eylül ayının epilasyon ve kas alımını hemen yayınlamaniz mümkün mü ona göre randevu alıcam teşekkürler bilgileriniz için hepsi birbirinden yararlı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili seval :)
   ana sayfada şu an, görmüş olmalısınız. güle güle kullanın <3

   Sil
 50. Merhaba karanfil kürünü yapmak için uygun gün varmı yoksa hergün yapılabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başlangıçta her gün yapıyoruz mutlaka sevgili hatice. hatta günde 2-3 kez bile yapabiliriz. sonuçları almaya başladıktan sonra sadece takvime uygun hareket edebiliyoruz. kürün kendi sayfasındaki yorum kısmında detaylıca açıklamıştım birkaç kez, mutlaka inceleyin önümüzdeki günlerde.
   şifa olsun..

   Sil
 51. Sevgili kozmik bakimcim keratin bakim icin uygun gunler ne zaman? Ne gıbı faydası var ılk kez deneyecegım. Saclarım cok yıprandı ıyı gelır mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en güzeli aslan günleri olur sevgili sevda. elbette saçınızı onaran bir yöntemdir.
   şifa olsun :)

   Sil
 52. Sevgili kozmikcim siyah turp kurlerine başladım fakat basak gununde yapmam dogrumudur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet yapabilirsiniz kükürt içerdiği için sevgili tuğba. çok sık yapmıyorsanız ve uzama için uyguluyorsanız yazımda belirttiğim günleri tercih edin.
   şifa olsun ..

   Sil
 53. Merhaba, eşim burundan sağlık sebebiyle ameliyat olacak aynı zamanda estetikte yapılacak kasım ve aralık ayı icin uygun tarihlerı soyleyebilirmisiniz. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba sevgili aysen,
   19-27 aralık arası uygun tarihler.
   acil şifa diliyorum <3

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.